Ballina Bota Tragjedia e tërmetit/ Mbi 33 mijë viktima në Turqi e Siri

Tragjedia e tërmetit/ Mbi 33 mijë viktima në Turqi e Siri

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri pas tërmetit katastrofik të së hënës ka arritur në 33,181, sipas shifrave të fundit.

Numri i të vdekurve në Turqi është rritur në 29,605, tha të dielën Qendra Turke e Koordinimit të Emergjencave SAKOM.

Në Siri, numri i përgjithshëm i viktimave është 3,576, duke përfshirë 2,168 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim, sipas grupit të mbrojtjes civile ‘Helmetat e Bardha’, dhe 1,408 vdekje në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, sipas medias shtetërore siriane. duke cituar ministrinë e shëndetësisë të shtunën.

Helmetat e bardha, të cilët njoftuan përfundimin e operacioneve të tyre të kërkim-shpëtimit të premten, i thanë CNN të shtunën se numri i përgjithshëm i të vdekurve pritet të jetë shumë më i lartë.

Mandatory Credit: Photo by SEDAT SUNA/EPA-EFE/Shutterstock (13762564d)
People mourn their relatives at a mass grave in Kahramanmaras, Turkey, on February 10. (Sedat Suna/EPA-EFE/Shutterstock)

Aeroporti i Hatay-t në Turqi rifillon punën pas tërmetit vdekjeprurës

Aeroporti turk i Hatajit, i cili ndodhet në një nga provincat më të goditura nga tërmeti katastrofik i së hënës, ka rifilluar funksionimin, tha të dielën Ministria turke e Transportit.

“Ne e riparuam shpejt dëmtimin në pistën e aeroportit Hatay. Aeroporti ynë filloi të funksionojë sot”, tha Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë në faqen e saj zyrtare në Twitter, duke shpërndarë imazhe para dhe pas të pistës së aeroportit, e cila u dëmtua rëndë pas tërmetit 7.8 ballë dhe u konsiderua “e papërdorshme” nga zyrtarët.

Sipas operatorit IGA Istanbul Airport, punimet e riparimit filluan më 8 shkurt dhe zgjatën 96 orë.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Shërbimeve Teknike të Aeroportit të Stambollit, Fırat Emsen, deklaroi se ekipet e ndërtimit dhe teknike punuan pa ndërprerje për 4 ditë, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Turqisë, Anadolu.

Aeroporti pritet të luajë një rol jetik në shpërndarjen e shpejtë dhe efektive të ndihmës logjistike që u dërgua në zonën e fatkeqësisë, duke siguruar që ndihma t’u dërgohet viktimave të tërmetit në Hatay dhe provincat përreth, raportoi Anadolu.

Emsen tha se ishte “kritike” që aeroporti të funksiononte përsëri, sipas agjencisë së lajmeve.

Aeroporti ndodhet midis Antakias dhe Iskenderun, dy qytete të prekura rëndë nga tërmeti.

Kahramanmaraş

Grupi i ndihmës izraelite largohet nga Turqia për shkak të kërcënimit ‘të menjëhershëm’ të sigurisë

Grupi izraelit i kërkim-shpëtimit United Hatzalah po largohet nga Turqia pas gjashtë ditësh në terren për shkak të një “kërcënimi të rëndësishëm sigurie” që synon grupin, njoftoi të dielën.

Shefi ekzekutiv i United Hatzalah, Eli Pollack dhe nënkryetari i operacioneve, Dov Maisel, thanë në një deklaratë se ata “kishin marrë informacione për një kërcënim konkret dhe të menjëhershëm ndaj delegacionit izraelit dhe ne duhet të vendosim sigurinë e personelit tonë në radhë të parë”.

“Ne e dinim se kishte një nivel të caktuar rreziku në dërgimin e ekipit tonë në këtë zonë të Turqisë, e cila është afër kufirit sirian, por ne morëm hapat e nevojshëm për të zbutur kërcënimin për hir të misionit tonë të shpëtimit,” Maisel. tha.

Vendimi erdhi pas një “vlerësimi të përbashkët të situatës me krerët e Komandës së Frontit të Brendshëm të Forcave të Izraelit dhe Njësive të Kërkimit dhe Shpëtimit që u zhvillua të shtunën mbrëma”, thanë ata.

Për shkak të shpejtësisë së nisjes së grupit dhe “mungesës së avionëve të disponueshëm”, Miriam Adelson – e veja e megadonorit të ndjerë republikan amerikan Sheldon Adelson – dhuroi avionin e saj privat për të fluturuar ekipin në Izrael të dielën.

“Ne jemi jashtëzakonisht krenarë për atë që ekipi ynë ka arritur në vetëm pak ditë, duke ndihmuar në shpëtimin e 15 individëve në bashkëpunim me Komandën e Frontit të Brendshëm të IDF, njësitë e Kërkimit dhe Shpëtimit të Izraelit, forcat lokale të shpëtimit dhe Kryqin e Kuq Turk.” tha Maisel. “Dua të falënderoj Dr. Adelson që na ndihmoi në kthimin e njerëzve tanë shpejt dhe në mënyrë të sigurt.”

Një grup i dytë ndihmës izraelit, IsraAid, vazhdon të operojë në Turqi.

CNN ka kontaktuar me ekipin e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit në Turqi për të parë nëse edhe ai po largohet.

Artikulli paraprakSa kohë mund të mbijetojnë njerëzit ndërsa janë të bllokuar nën rrënojat e një tërmeti?
Artikulli tjetërNë rrugë pas tërmetit janë krijuar gropa të mëdha! Pamjet tronditëse nga autostrada Antakya – Demirköprü (FOTO+VIDEO)