Ballina Bota Jahti i famshëm i Sadam Huseinit u fundos në portin e Shatt...

Jahti i famshëm i Sadam Huseinit u fundos në portin e Shatt al-Arab në Basra

E përmbysur në skelën Shatt al-Arab të Basrës së Irakut jugor, rrënojat e ndryshkura të një jahti që i përkiste Sadam Huseinit dëshmojnë për sundimin e tij të hekurt që përfundoi me pushtimin e Irakut nga SHBA dy dekada më parë.

Jahti Al-Mansur, 121 metra i gjatë, ishte një simbol i pasurisë dhe fuqisë së Sadamit në vitet 1980 kur u ndërtua, dhe sot është një atraksion për turistët dhe disa peshkatarët që herë pas here ngjiten në rrënoja për të pushuar dhe për të pirë çaj. raporton CNN.

“Kur ajo ishte në pronësi të ish-presidentit, askush nuk lejohej t’i afrohej,” thotë peshkatari vendas Hussain, i cili kënaqet duke përfunduar punën e tij të vështirë me një filxhan çaj në rrënojat.

Gjatë trazirave që pasuan rënien e Sadamit, jahti u zhvesh, u plaçkit dhe iu morën gjithçka, nga llambadarët dhe mobiljet luksoze deri te pjesët e punimeve metalike.

Sadami urdhëroi ndërtimin e jahtit Al-Mansur, të pajisur me një helipad që mund të strehonte deri në 200 të ftuar, por ai vetë nuk shkeli kurrë në të.

Në vitin 2003, zyrtarët amerikanë vlerësuan se Sadami dhe familja e tij përvetësuan rreth 40 miliardë dollarë fitime të paligjshme./tetova.com

Jahti, i cili është 121 metra i gjatë 17.53 metra i gjerë, është prodhuar në Finlandë dhe është dorëzuar në Irak në vitin 1983, sipas faqes së internetit të projektuesit danez, Knud E Hansen. Ai mund të strehonte 32 pasagjerë dhe një ekuipazh prej 65 personash.

Jahti ishte ankoruar në ujërat e Gjirit dhe para pushtimit amerikan, Sadami e zhvendosi jahtin në ujërat e Shatt al-Arab “për ta mbrojtur atë nga sulmet e avionëve amerikanë”, por plani “dështoi”. siç shpjegon inxhinieri detar Ali Muhammad, i cili punon në jahtin “Basra Breeze”.

Në mars 2003, avionët e koalicionit ndërkombëtar bombarduan jahtin e Mansour.

Yacht called “Basrah Breeze”, once owned by former Iraqi president Saddam Hussein, who was toppled in a U.S.-led invasion in 2003, is seen in the southern port of Basra, Iraq May 14, 2018. Picture taken May 14, 2018. REUTERS/Essam al-Sudani

Njëzet vjet pas rënies së tij si rezultat i pushtimit amerikan, dy jahtet e Sadam Huseinit janë ende dëshmitarët më të mirë të ekstravagancës së dukshme të ish-presidentit irakian Sadam Hussein, pasi njëri prej tyre notoi i ndryshkur në mes të lumit, ndërsa i dyti është tani i hapur për vizitorët.

Në qytetin e Basrës në jug të Irakut, vetëm rreth 500 metra ndanin “Al-Mansour”, jahtin e Sadamit që u godit nga sulmet e avionëve amerikanë në vitin 2003 dhe jahtin “Basra Breeze”, i cili u vendos në dispozicion. të Qendrës së Studimeve Detare.

 

@tetovanews