Ballina Bota Myslimani i parë në detyrë/Ministri i Shëndetësisë Yousaf bëhet kryeministri i ri...

Myslimani i parë në detyrë/Ministri i Shëndetësisë Yousaf bëhet kryeministri i ri i Skocisë

Humza Yousaf fiton garën për të zëvendësuar Sturgeon si lideri i ardhshëm i Skocisë

Humza Yousaf ka lindur në Glasgow, me baba nga Pakistani dhe nënën nga Kenia.

Humza Yousaf ka fituar garën e udhëheqjes së Partisë Kombëtare Skoceze dhe do të bëhet kryeministër i Skocisë duke zëvendësuar Nicola Sturgeon, u bë e ditur sot.

“Unë do të jem kryeministër për të gjithë Skocinë. Unë do të punoj çdo minutë të ditës për të fituar dhe për të rifituar respektin dhe besimin tuaj”, tha Yousaf në fjalimin e tij.

Yousaf fitoi 52% të votave përfundimtare, duke kandiduar në një platformë kushtuar arritjes së pavarësisë skoceze, luftimit të krizës së kostos së jetesës, ribashkimit me Bashkimin Evropian, ndalimit të praktikave të konvertimit dhe kalimit në energjinë e rinovueshme, mes premtimeve të tjera të fushatës.

“Prioriteti im i menjëhershëm do të jetë të vazhdoj të mbroj çdo skocez sa më shumë që të jetë e mundur nga dëmi i shkaktuar nga kriza e kostos së jetesës, të rikuperojmë dhe reformojmë NHS dhe shërbimet e tjera publike jetësore, të mbështesim mirëqenien tonë ekonomike për të përmirësuar shanset e jetës së njerëzve në të gjithë këtë vend, “tha ai.

Yousaf, i cili ka shërbyer si deputet i Parlamentit Skocez për Glasgow Pollok që nga viti 2016 dhe për Glasgow midis 2011 dhe 2016, është kryeministri i parë mysliman dhe jo i bardhë i kabinetit që ka shërbyer në qeverinë skoceze.

“T`I shërbej vendit tim si kryeministër do të jetë privilegji dhe nderi më i madh i jetës sime,” shtoi Yousaf.

Fitorja e Yousaf u konfirmua në terrenin e regbi Murrayfield të Edinburgut të hënën pasdite pas një fushate gjashtë javore ku tre kandidatët kaluan pjesën më të madhe të garës duke kritikuar rekordin e njëri-tjetrit në një seri sulmesh personale, raporton Reuters.

Yousaf merr përsipër një parti me një objektiv kryesor për t’i dhënë fund bashkimit tre shekullor të Skocisë me Anglinë.

Por ndërsa rreth katër në 10 skocezë ende mbështesin pavarësinë, sipas një sondazhi të këtij muaji, largimi i Sturgeon – një lider karizmatik dhe komandues – mund të ngadalësojë një pjesë të momentit pas një shpërbërjeje të Mbretërisë së Bashkuar.

Nuk ka një strategji të rënë dakord se si të detyrohet një referendum i ri – një nga arsyet pse Sturgeon dha dorëheqjen.

Gara e lidershipit shpesh me humor të keq ka lehtësuar disa presione mbi kryeministrin britanik Rishi Sunak, i cili po merret me ndarjet në partinë e tij, valët e veprimeve industriale dhe nivelet e larta të inflacionit.

Yousaf vuri në dukje prejardhjen e tij – i lindur në Glasgow, me baba nga Pakistani dhe nënën nga Kenia – dhe i konsideron si shembuj të Skocisë përfshirëse, socialisht liberale dhe multietnike që SNP ka promovuar.

Yousaf tha gjithashtu gjatë fushatës një Skoci e pavarur duhet të shikojë të heqë monarkinë britanike.

Skocia votoi kundër pavarësisë me 55% ndaj 45% në 2014. Vota e Britanisë për t’u larguar nga BE dy vjet më vonë, kur shumica e skocezëve donin të qëndronin, dhe trajtimi i Skocisë ndaj pandemisë së koronavirusit, sollën mbështetje të re për pavarësinë.

Megjithatë, një sondazh i opinionit këtë muaj tregoi se mbështetja për pavarësinë ra në 39%, ose 46% kur “nuk e di” përjashtohen. Kjo krahasohet me një rekord prej 58% në 2020.

Michael Russell, presidenti i SNP, tha një javë më parë se partia ishte në një “rrëmujë të jashtëzakonshme”.

Ministri i parë dhe i vetëm i kabinetit mysliman i qeverisë skoceze, Yousaf do të betohet si lider i Skocisë të mërkurën nëse fiton një votim në parlamentin e vendit një ditë më parë./tetova.com