Ballina Bota Vidhet kali i Kadyrov-it në Republikën Çeke, policia në aksion për gjetjen...

Vidhet kali i Kadyrov-it në Republikën Çeke, policia në aksion për gjetjen e tij

Policia çeke po apelon për informacion në lidhje me një kalë garash të vjedhur që dyshohet se i përket liderit çeçen Ramzan Kadyrov. Zazu, një kalë me vlerë rreth 20,000 dollarë, u zhduk mes të premtes mbrëma dhe mëngjesit të së shtunës. Kadyrov kishte një kalë tjetër që ishte ende në stallën në Republikën Çeke, raporton ” BBC “.

Kuajt u ndaluan në Republikën Çeke për shkak të sanksioneve të vendosura pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia në 2014. Ramzan Kadyrov është një aleat i fortë i Vladimir Putinit, megjithëse së fundmi ai ka kritikuar udhëheqjen ushtarake ruse për strategjinë e saj në Ukrainë. Vitin e kaluar, radio çeke raportoi se kali i garës i liderit çeçen ishte regjistruar në Klubin e Jockey-ve Çeke që nga viti 2012.

Zazu u zhduk nga stallat e Darkhorse pranë qytetit Rudnice nad Labem, 50 kilometra në veri të kryeqytetit Pragë, tha policia. Deklarata thoshte se zinxhiri që siguronte derën e hambarit ishte hequr dhe kali ishte vjedhur.

Ata po i bëjnë apel publikut për çdo informacion mbi vendndodhjen e Zazus, duke vënë në dukje se kali 16-vjeçar ka një yll të bardhë dallues të çrregullt në ballë. Radioja Çeke raportoi se tashmë në janar të vitit të kaluar, dy burra u përpoqën të vidhnin dy kuaj nga e njëjta stallë.

Vetëm disa javë para fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, burra që flisnin rusisht arritën në hambar duke pretenduar se kishin udhëzime për t’i çuar kuajt në Poloni. Ata e justifikuan kërkesën duke argumentuar se kafshët nën sanksione mund të zhvendosen përtej kufijve, me kusht që të mos largohen nga Bashkimi Evropian.

Më pas, pronari i stallës mbylli stallat për të parandaluar vjedhjen e kuajve. Ai thotë se dy burrat kaluan pesë ditë ulur në një furgon të parkuar jashtë hyrjes së hambarit përpara se të largoheshin përfundimisht. Si pjesë e sanksioneve, të gjitha paratë e çmimeve nga garat me kuaj duhet të përdoren për mirëmbajtjen e kuajve dhe pjesa tjetër është e ngrirë, gjë që zemëroi Kadyrov.

“Çfarë mund të thuhet për të drejtat e njeriut në Perëndim, nëse ato shkelin rëndë të drejtat e kuajve, kafshëve më paqësore, të sjellshme dhe të buta në botë? – pyeti Kadyrov pas asaj lëvizjeje në Facebook./tetova.com