Ballina Bota Krizë e re në horizont dhe në lojë jeta e 2,8 mld...

Krizë e re në horizont dhe në lojë jeta e 2,8 mld njerëzve! India akuzon Kinën për kufirin

Ministri indian i Mbrojtjes, Rajnath Singh, ka kritikuar homologun e tij kinez, Li Shangfu, se “të gjitha bazat” e marrëdhënieve të tyre demokratike po gërryhen për shkak të mosmarrëveshjeve territoriale midis dy vendeve. Ministrat, të takuar në Nju Delhi (Indi), zhvilluan këtë të enjte “diskutime të sinqerta mbi zhvillimet në zonat kufitare midis Indisë dhe Kinës, si dhe marrëdhëniet dypalëshe”, shpjegoi portofoli indian në një deklaratë. “Zhvillimi i marrëdhënieve Indi-Kinë bazohet në mbizotërimin e paqes dhe qetësisë në kufij”, thekson dokumenti indian. “Ai përsëriti se shkelja e marrëveshjeve ekzistuese ka gërryer të gjithë bazën e marrëdhënieve dypalëshe dhe se shkëputja në kufi logjikisht do të pasohet nga një de-përshkallëzim”, shpjegon qeveria e Nju Delhit.

Konflikti midis Kinës dhe Indisë për tërheqjen e kufijve daton në vitin 1962, kur shpërtheu një luftë midis dy vendeve, e shkaktuar nga një kufi prej rreth 3500 kilometrash i projektuar gjatë Perandorisë Britanike. Ajo luftë u fitua nga Kina, e cila tërhoqi vijën e kontrollit aktual (LAC), “kufirin” midis dy vendeve. Deri më sot, mosmarrëveshjet përqendrohen në dy rajone: Aksai Chin (i kontrolluar nga Kina dhe i pretenduar nga India) dhe Arunachal Pradesh (i kontrolluar nga India dhe i pretenduar nga Kina). Takimi midis ministrave të mbrojtjes të të dy vendeve është i pari që nga konflikti Aksai Chin-Ladakh i vitit 2020, një mosmarrëveshje në të cilën të paktën 20 ushtarë indianë dhe katër kinezë u vranë në luftime trup më dorë, pasi në vitin 1996 Kina dhe India nënshkruan një traktat për të mos përdorur armë zjarri për shkak të rrezikut të ngrirjes. “Asnjë nga palët nuk do të hapë zjarr […] ose nuk do të gjuajë me armë dhe eksplozivë brenda dy kilometrave nga LAC,” thotë pakti.

Përgjigja e Kinës: Kufiri

është “përgjithësisht i qëndrueshëm”

Nga ana e tij, ministri kinez i Mbrojtjes bëri thirrje për rifitimin e besimit të ndërsjellë për të forcuar paqen dhe stabilitetin rajonal dhe për të normalizuar situatën në kufirin me Indinë. “Të dy palët duhet të kenë një vizion afatgjatë, ta vendosin problemin e kufirit në një pozicion të përshtatshëm në marrëdhëniet dypalëshe dhe të promovojnë kalimin e situatës kufitare në menaxhim të normalizuar”, tha ai në një deklaratë të mbledhur nga EFE.

Sipas Li, situata në kufi është “përgjithësisht e qëndrueshme” dhe të dy vendet duhet të përmirësojnë besimin e ndërsjellë midis ushtrive dhe marrëdhëniet dypalëshe. “Si vende të rëndësishme fqinje dhe vende të mëdha në zhvillim, Kina dhe India ndajnë shumë më tepër interesa të përbashkëta sesa dallime”, tha ministri kinez i mbrojtjes. E fundit nga këto mosmarrëveshje ndodhi në fillim të prillit, kur Kina riemërtoi në mënyrë të njëanshme njëmbëdhjetë vende në rajonin Arunachal Pradesh. India reagoi shpejt me një vizitë të ministrit të Brendshëm Amit Shah në zonë për të njoftuar investimet e zhvillimit, gjë që shkaktoi refuzim nga vendi fqinj.