Ballina Bota Turqi/Stuhia dhe tornado sjellin shkatërrime në Aksaray! U shemb minarja e xhamisë...

Turqi/Stuhia dhe tornado sjellin shkatërrime në Aksaray! U shemb minarja e xhamisë dhe u plagos hoxha, u përmbysën traktorët, u shkulën pemë, u shkatërruan çatitë e fermave, dëme të mëdha! (VIDEO+FOTO)

Stuhia dhe tornado që ishte efektive në orët e mbrëmjes në Aksaray, shkatërruan minaren e një xhamie dhe fermat e kafshëve dhe shpërtheu çatitë e shtëpive. Në fatkeqësinë në të cilën u plagos imami i xhamisë për shkak të minares së shembur, 5 bagëti të imta ngordhën, ndërsa tornado u shfaq moment pas momenti.

Në orët e mbrëmjes së djeshme, stuhia dhe tornado, e cila ishte efektive në qytetin e Ağaçören dhe fshatrat Hacı Ahmetli Davutlu, Göllü, Kırıkini, Avşar dhe Hacıismailli, pothuajse e shkatërruan atë.

Derisa u hodhën në erë çatitë e shtëpive në fshatra, u shkatërruan edhe fermat e qumështit në fushë. Trajlerët e traktorëve u përmbysën në fatkeqësinë ku u shkulën dhe u hodhën pemë.

Pas stuhisë dhe tornados, ku u dëmtuan disa automjete dhe u rrëzuan shtyllat e energjisë elektrike, dëme të mëdha kanë ndodhur në qark dhe 5 fshatrat e tij. Ndërsa 5 bagëti të imta kanë ngordhur, momenti i tornados është kapur moment pas momenti nga kamera e celularit të një qytetari.

Me njoftimin e Qendrës së Thirrjeve Emergjente 112, në vendngjarje janë nisur xhandarmëria, Drejtoria e Katastrofave dhe Emergjencave Krahinore (AFAD), zjarrfikësja dhe ekipet e ndihmës emergjente 112.

Ekipet mjekësore, të cilat kanë mbërritur në vendngjarje brenda një kohe të shkurtër, e kanë dërguar imamin e plagosur në Spitalin Trajnues dhe Kërkimor Aksaray, pasi kanë bërë ndërhyrjen e parë në vendngjarje.

https://youtu.be/CG2FzNoOhrQ