Ballina Bota Pamje apokaliptike nga Rusia, hiri vullkanit ngrihet deri në 20 mijë metra...

Pamje apokaliptike nga Rusia, hiri vullkanit ngrihet deri në 20 mijë metra lartësi (VIDEO+FOTO)

Mëngjesin e së martës, vullkani Shiveluch shpërtheu në rajonin lindor të Rusisë Kamchatka, duke ngritur në qiell një re të madhe, e cila ka mbuluar zona të tëra, ndërsa pluhuri vullkanik ka pushtuar fshatrat. Pamjet e publikuara në rrjetet sociale janë të tmerrshme, ndërsa hiri vullkanik është rikthyer në rrezik dhe për fluturimin e avionëve. Një ekspert ka paralajmëruar se shpërthimi i vullkanit Shiveluch mund të ketë pasojë edhe më të rënda se Eyjafjallajökull në Islandë në vitin 2010, i cili shkaktoi pezullimin më të madh të fluturimit të avionëve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Artikulli paraprakVullkani në Kamçatka të Rusisë, rrezikohet trafiku ajror ndërkombëtar (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërTurqi/Stuhia dhe tornado sjellin shkatërrime në Aksaray! U shemb minarja e xhamisë dhe u plagos hoxha, u përmbysën traktorët, u shkulën pemë, u shkatërruan çatitë e fermave, dëme të mëdha! (VIDEO+FOTO)