Ballina Bota VIDEO/Sistemi i ri i mbikëqyrjes së hixhabit në Iran u përball me...

VIDEO/Sistemi i ri i mbikëqyrjes së hixhabit në Iran u përball me kundërshtime të brendshme, tallje

Programi i ri i mbikëqyrjes së brendshme të Iranit për zbatimin e ligjit të detyrueshëm të hixhabit ka një fillim të lëkundur, me shumë gra që duket se e injorojnë atë, avokatë që e kritikojnë ashpër dhe u vërejt se aktivistët po komplotonin për ta përmbysur atë.

Media shtetërore iraniane tha se programi hyri në fuqi më 15 prill. Një javë më parë, shefi i policisë kombëtare të Iranit, Ahmad Reza Radan, tha se do të përdorte aftësi të avancuara vëzhgimi, duke përfshirë kamerat e rrugës, për të identifikuar gratë që shkelin ligjin që kërkon që ato të mbajnë hixhab, të mbulojnë flokët e tyre në publik në përputhje me një kod veshjeje islamike të përbuzur nga iranianët laikë.

Një video e postuar të hënën në faqen shtetërore të lajmeve Tasnim përdori animacion për të treguar se si funksionon një pjesë e programit. Ai tha se gratë e kapur në kamera pa veshur një hixhab brenda automjeteve do të merrnin mesazhe paralajmëruese nga policia dhe mund të shihnin automjetet e tyre të konfiskuara nëse i shpërfillnin ato paralajmërime.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa kamera të reja ishin instaluar për programin e vëzhgimit dhe ku. Irani kishte përdorur kamerat e rrugëve për të regjistruar shkeljet e trafikut.

Shumë gra në Iran duken të patrembura nga mbikëqyrja e shtuar. Gjatë javës së kaluar, Zëri i Amerikës në persisht ka vëzhguar një seri videosh të besueshme në mediat sociale, të cilat i konsideron si të besueshme, ku shfaqen gra në pjesë të ndryshme të vendit duke ecur të zbuluara në publik në kundërshtim me ligjin e hixhabit.

Në një video të marrë nga prezantuesja e televizionit persian të Zërit të Amerikës, Masih Alinejad dhe e postuar në kanalin e saj Telegram të premten, një grua e zbuluar mund të shihet duke ecur përgjatë një rruge gjatë natës dhe duke ngritur krahët në gjeste sfiduese ndërsa ajo dhe gratë e tjera këndojnë këngën “Radan, humbni”, një referencë për shefin e policisë iraniane dhe “vdekje diktatorit”, një referencë për liderin suprem Ayatollah Ali Khamenei.
Alinejad tha se dërguesi i videos i tha asaj se ishte filmuar në lagjen Jolfa të qytetit qendror të Isfahanit. Zëri i Amerikës nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur vendndodhjet dhe datat e videove të vëzhguara të mediave sociale, sepse i ndalohet të raportojë brenda Iranit.

Gazeta iraniane Kayhan , e cila drejtohet nga një ndihmës i Khameneit, hodhi poshtë videot e grave të pambuluara të transmetuara nga kanalet e lajmeve persiane me bazë perëndimore. Në një koment të 16 prillit, ajo i quajti ato video të rreme, pa përmendur prova.

Disa avokatë të shquar në Iran kritikuan programin e ri të mbikëqyrjes së hixhabit si të keq dhe të paligjshëm në komentet për faqet e lajmeve të miratuara nga shteti.

Avokati me bazë në Teheran, Ali Mojtahedzadeh, i tha faqes Didban Iran ( Iran Watch ) në një artikull të 15 prillit se ai beson se programi do të shkelë privatësinë e njerëzve.

“Fotografia është [e pranueshme] për shkelje të trafikut, por është një teknikë e çuditshme dhe e shtrenjtë për të identifikuar njerëzit pa mbulesë. Unë e konsideroj këtë si kundër ligjit dhe kundër arsyes dhe logjikës”, tha Mojtahedzadeh.

Në një koment të botuar më 17 prill nga faqja Khabar Online , profesori iranian i së drejtës Nemat Ahmadi shprehu dyshimin se kamerat e vëzhgimit do të japin rezultatin e dëshiruar.

Ahmadi tha se Irani duhet të mësojë nga protestat antiqeveritare mbarëkombëtare që shpërthyen në shtator dhe të mos vendosin bazat për më shumë veprime që do të ndeznin publikun dhe do të përpiqeshin të largonin vëmendjen e njerëzve nga problemet ekonomike.

Podkasti i kësaj jave i Zërit të Amerikës, Flashpoint Iran, shqyrtoi teknologjinë që qëndron pas programit të mbikqyrjes së Iranit në një intervistë me Yasmin Green, CEO i degës së Google Jigsaw, e cila zhvillon teknologji për të adresuar kërcënimet ndaj shoqërive të hapura.

Transkripti i mëposhtëm i intervistës së Green më 17 prill është redaktuar për shkurtësi dhe qartësi.

Zëri i Amerikës: A është kundërshtimi fillestar i vëzhgimit me kamera nga gratë iraniane një shenjë se ky sistem nuk do të funksionojë, apo është shumë herët për të thënë?

Yasmin Green, CEO i Jigsaw: Pra, përdorimi i kamerave dhe kamerave CCTV nga Irani për të spiunuar njerëzit në hapësira publike, për të lexuar targat dhe për të identifikuar njerëzit që drejtojnë makina dhe nuk mbajnë hixhabe ka qenë në fuqi për një kohë. Ajo që është njoftuar së fundmi është pothuajse një shkallëzim i zbatimit, në krahasim me çdo teknologji të re, me aq sa mund të them.

Dokumentohet se iranianët kanë blerë teknologji nga Kina për të bërë njohjen e fytyrës. Nuk është e qartë se ata po përdorin atë teknologji në këtë vendosje që sapo filloi. Por unë parashikoj që do të shohim sisteme më të sofistikuara të njohjes së fytyrës, sepse investimet janë bërë.

Zëri i Amerikës: Kemi dëgjuar se autoritetet iraniane mund të vendosin gjoba financiare për gratë e fotografuara pa hixhab dhe t’i thërrasin në gjykatë. Por nuk ka një shpjegim të qartë të dënimeve. Si mendoni se do të përgjigjen gratë iraniane?

Green: Pritshmëria ime është që nëse njerëzit nuk u përgjigjen paralajmërimeve dhe ato paralajmërime nuk janë një parandalues efektiv, atëherë dënimet do të bëhen më të rënda, qofshin ato dënime financiare apo burgje dhe lloje të tjera të dhunës fizike që qeveria iraniane është në gjendje të bëjë.

Është e qartë se ka një njohje nga qeveria se gjatë gjashtë muajve të fundit të protestave, gjakderdhja e saj nuk e ka çuar përpara reputacionin e tyre. Pra, ata po kërkojnë të kalojnë nga policia më brutale e moralit publik në një zbatim më privat dhe më të shkallëzuar të teknologjisë së moralit. Ata kanë bërë shumë marrëdhënie me publikun brenda vendit, ku shefi i policisë ka folur për dislokimin dhe se si do të jetë shumë i saktë. Ata shpresojnë se kjo do të funksionojë.

Ata gjithashtu po flasin me bizneset dhe po përpiqen të mbledhin mbështetësit e tyre në vend për të informuar mbi njerëzit që nuk respektojnë ligjin e hixhabit, si një mënyrë për të plotësuar këndin e teknologjisë.

Zëri i Amerikës: Çfarë lloj mjetesh të teknologjisë së lartë mund të përdorin gratë iraniane për të mbrojtur veten nga ky lloj vëzhgimi dhe për të luftuar kundër tij?

Gjelbër: Brenda vendit po zhvillohen biseda se si mund të përmbyset sistemi. Për shkak se sistemet e teknologjisë janë të prekshme për t’i bërë gjërat gabimisht – në veçanti, duke bërë pohime se diçka po ndodh kur nuk është – gjuha e përdorur në terren për të përshkruar këtë dobësi është pozitive false.

Një ide subversive konsideron nëse ky sistem mund të vërshohet me pozitive false, duke e bërë atë të mendojë se ka parë gra pa hixhab, ndërkohë që nuk ka qenë kështu. Pra, ndoshta mund ta prishni sistemin nëse, për shembull, shumë burra të veshur me paruke ose burra me flokë të gjatë dilnin [për t’u parë nga kamerat].

Gjithashtu, për shkak se autoritetet po kërkojnë nga individët në terren që t’i informojnë ata [për gratë e pambuluara], çdokush mund ta përdorë atë mekanizëm raportues dhe të informojë dikë që kishte veshur hixhab. Pra, këto sisteme janë të cenueshme.

Pasi të vendosen sistemet e njohjes së fytyrës, ato bëhen më të frikshme dhe më të vështira për t’u anashkaluar, sepse në të vërtetë keni një gjurmë auditimi për imazhin e një personi të cilin mund ta merrni në pyetje./Në shqip nga tetova.com