Ballina Bota Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Itali: Një fatkeqësi e shkaktuar nga...

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Itali: Një fatkeqësi e shkaktuar nga njeriu

Nga Marianne Arenas

Në Emilia-Romagna vijon gjendja e jashtëzakonshme pas përmbytjeve të rënda të javës së kaluar. Katastrofa është një tjetër paralajmërim i qartë i shkatërrimit të lidhur me klimën që është në fund të fundit nga njeriu dhe pasojë e ekonomisë kapitaliste.
Uji po tërhiqet shumë ngadalë nga fshatrat dhe fushat e përmbytura në brendësi të bregut të Adriatikut. Në zonën e prekur, e cila shtrihet nga Ravenna dhe Cesena në Bolonja, 14 persona nuk i mbijetuan katastrofës. Më shumë se 36,000 janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë mbi 20,000 vetëm në zonën e Riminit, dhe mijëra janë ende në strehimore emergjente pasi shtëpitë e tyre janë shkatërruar. Rrugë dhe hekurudha të shumta mbeten të pakalueshme pasi 22 lumenj shpërthejnë nga shtrati dhe kanë ndodhur rreth 300 rrëshqitje dheu.

Stuhia ka vazhduar të përhapet në ditët e fundit. Fundjavën e kaluar alarmi i kuq ka qenë në fuqi edhe në rajone të tjera italiane.Përmbytje kanë ndodhur në Siçili dhe Kalabri si pasojë e shiut të dendur. Në Reggio Calabria frynte një erë e fortë, kështu që një burrë u vra nga një pemë që ra. Në Piemonte në Italinë veriore, ku po përmbytet Po, rrugët në Torino afër lumit gjithashtu duhej të mbylleshin.

Në Emilia-Romagna dhe Marche-n fqinje, përmbytja e shekullit shkatërroi të korrat e drithit, frutave dhe perimeve. Plantacione të tëra me luleshtrydhe, kajsi, mollë ose pjeshkë janë krejtësisht me baltë dhe të shkatërruar. Janë mbytur edhe mijëra bagëti, derra dhe dele. Shumë ferma janë shkatërruar plotësisht nga rrëshqitjet e dheut.

Ekziston gjithashtu një rrezik i shtuar i infeksionit nga uji i pijshëm i kontaminuar. Shoqata Italiane për Mjekësinë Mjedisore paralajmëron se ujërat e zeza kanë vërshuar në disa vende dhe të moshuarit dhe veçanërisht fëmijët janë në rrezik të infeksioneve gastrointestinale, sëmundjeve të lëkurës dhe konjuktivitit. Banorët u këshilluan të mbroheshin me një vaksinë kundër tetanozit.

Në detin Adriatik, nga Ravenna në Rimini, këto ditë duhej të fillonte sezoni i pushimeve. Rajoni bregdetar ka jetuar nga turizmi për më shumë se 120 vjet, që kur banja e Riminit u krijua në fund të shekullit të 19-të si pjesë e linjës hekurudhore Milano-Ankona, e cila arrin këtu në det. Por pak para Rrëshajëve, valët e stuhisë kanë përshkuar plazhet, i kanë shkatërruar ato dhe i kanë rrënuar pjesërisht. Dhjetëra mijëra metra kub rërë janë fshirë së bashku me kabina, shezllone dhe çadra dielli. Pompat funksionojnë ditë e natë për të liruar bodrumet e hoteleve dhe restoranteve.

Ministrja e Turizmit Daniela Santanché, vetë një sipërmarrëse dhe anëtare e partisë së ekstremit të djathtë La Destra-Fiamma Tricolore, nuk dinte asgjë më mirë sesa t’u bënte thirrje italianëve dhe të ftuarve ndërkombëtarë të kalonin pushimet e tyre në Adriatik pavarësisht dëmeve.

Të enjten, presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen (CDU) vizitoi rajonin e prekur së bashku me kryeministren e të djathtës ekstreme Giorgia Meloni. “Evropa është me ju,” tha von der Leyen më pas në aeroportin e Bolonjës. Ajo u mburr me sistemet e pompimit që mbrojtja civile e BE-së i kishte vënë në dispozicion Italisë dhe njoftoi ndihmë nga fondi i mbrojtjes civile të BE-së.

Giorgia Meloni, një anëtare e partisë Fratelli d’Italia, u largua nga samiti i G7 në Hiroshima herët kur u bë e ditur shtrirja e katastrofës. Së bashku me presidentin e e rajonit Emilia-Romagna, Stefano Bonaccini (PD), Meloni më pas kaloi nëpër zonë me çizme shiu, derdhi lot krokodili dhe i premtoi rajonit dy miliardë euro ndihmë financiare, për të cilën Këshilli i Ministrave ishte zotuar.

Të gjitha premtimet që Meloni, von der Leyen dhe të tjerët po bëjnë tani nuk mund ta fshehin faktin se të gjithë politikanët e qeverive kapitaliste, pavarësisht nga bindja e tyre, janë treguar të paaftë dhe të pavullnetshëm për të marrë masat e arsyeshme dhe të nevojshme kundër një katastrofe të tillë në kohën e duhur.

Kjo vlen edhe për presidentin rajonal Bonaccini, i cili konsiderohet “i majtë” dhe më parë ishte anëtar i PCI, Partia Komuniste Italiane. Në Emilia-Romagna, gjoja “të majtët”, demokratët (PD) dhe më parë PCI, kanë qenë në qeveri për 78 vjet. Ata nuk kanë bërë as atë që është e nevojshme për të parandaluar përmbytjet, rrëshqitjet e dheut dhe fatkeqësitë e tjera.

Sidomos në bastionet turistike pranë bregdetit u betonizua dheu në sipërfaqe të mëdha dhe u drejtuan lumenjtë. Në malet prapa, pyjet janë prerë dhe infrastruktura në tërësi është lënë pas dore prej dekadash. Punimet e vonuara të digave u vonuan dhe zonat e nevojshme të ruajtjes dhe projektet e tjera u vunë në prapavijë.

Politico kujton një program 8.4 miliardë euro për mbrojtjen nga përmbytjet që kryeministri i atëhershëm Matteo Renzi ngriti në vitin 2014: Ai mbeti praktikisht i pashfrytëzuar pasi disa qeveri thjesht i devijuan paratë në fonde të tjera, në dukje më urgjente.

Italia është veçanërisht e ndjeshme ndaj fatkeqësive mjedisore. Sipas një raporti të vitit 2021 nga instituti kombëtar i mbrojtjes së mjedisit ISPRA, 94 përqind e komuniteteve të tij janë në rrezik të preken nga rrëshqitjet e dheut, tërmetet, përmbytjet ose dallgët e baticës. Jo më pak se 8 milionë banorë janë në një situatë të pambrojtur. Dokumenti liston më shumë se 11,200 projekte për të cilat janë vënë në dispozicion mbi 10 miliardë euro gjatë 20 viteve të fundit, por as gjysma e tyre nuk janë zbatuar në fakt dhe vetëm një e treta e parave janë përdorur për projekte mjedisore.

Korrupsioni, lakmia dhe indiferenca janë ndër shkaqet e katastrofës për të cilën shkencëtarët dhe studiuesit kishin paralajmëruar prej kohësh. Dhe për neglizhencën e infrastrukturës është indiferenca e plotë me të cilën politikanët kapitalistë përballen me ndryshimet klimatike.

Ndryshimet klimatike kanë favorizuar qartë ngjarjet e fundit mjedisore në Itali, siç ka konfirmuar tashmë instituti i politikave klimatike të Mesdheut Evropian, Centro Euro-Mediterraneo sui Cambiamenti Climatici (cmcc). Në dy vitet e fundit, temperaturat e larta dhe mungesa e reshjeve kanë çuar në thatësi dhe thatësirë të pazakontë. Kjo më pas uli aftësinë e tokës për të thithur ujin dhe rriti formimin e çarjeve. Shirat e parë të dendur në fillim të majit ngopën më pas shtresat e sipërme të tokës dhe krijuan kushte ideale për rrëshqitje të dheut. Gjithçka që nevojitej atëherë ishin reshje të reja, të dendura, si ato që filluan në javën e tretë të majit, për të bërë kërdi në të gjithë rajonin.

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Emilia-Romagna janë vetëm të fundit në një seri fatkeqësish natyrore në Itali në vitet e fundit. Ata janë pararojë se çfarë do të ndodhë nëse ngrohja globale vazhdon. Italia është veçanërisht në rrezik për shkak të vijës bregdetare të gjatë dhe me popullsi të dendur, siç tregon qartë shembulli i qytetit lagunor të Venecias.

Klasa kapitaliste është e paaftë të zgjidhë krizën klimatike dhe çdo katastrofë e re e përkeqësuar vetëm sa tregon gjithnjë e më qartë se çfarë do të thotë ky sistem ekonomik për shoqërinë. Është i nevojshëm një riorganizim revolucionar i marrëdhënieve pronësore dhe prodhuese. Parimi i përpjekjes private për fitim, i cili aktualisht dominon gjithçka, duhet të zëvendësohet nga planifikimi socialist i koordinuar ndërkombëtarisht./Marrë nga wsws.org Në shqip nga tetova.com

Artikulli paraprakLavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr
Artikulli tjetërKush është Recep Tayyip Erdogan, si ka ndryshuar Turqia gjatë kohës së tij në pushtet