Ballina Bota Stuhi spektakolare breshri në Andaluzi të Spanjës, shkatërrohen serat dhe plantacionet me...

Stuhi spektakolare breshri në Andaluzi të Spanjës, shkatërrohen serat dhe plantacionet me domate, patëllxhanë, qiqra dhe luledielli në Los Palacios (VIDEO)

Një stuhi e madhe breshri befason banorët e disa komunave në Andaluzi të Spanjës. Cádiz, Córdoba, Huelva, Málaga dhe Sevilje janë provincat më të prekura nga këto reshje.

Stuhitë, shiu i shoqëruar me breshër dhe era që kanë përfshirë Andaluzinë këtë të enjte kanë shkaktuar njëqind incidente në të gjithë rajonin. Për fat të mirë, nuk është regjistruar asnjë lëndim personal, por një nga imazhet më spektakolare është prodhuar në Los Palacios për shkak të një breshri që është ndjerë edhe në Utrera dhe ka shkaktuar ndërprerje të trafikut në AP-4 midis Seviljes dhe Cadiz .

Pas muajsh thatësire, reshjet më në fund kanë mbërritur në disa provinca të Andaluzisë, duke përfshirë Cádiz, Córdoba, Huelva, Málaga dhe Seville, ku Agjencia Shtetërore Meteorologjike (Aemet) ka aktivizuar paralajmërimin e verdhë. Për shembull, në vetëm dy orë janë grumbulluar pothuajse 100 litra për metër katror në zonën e Los Montes, Málaga, deri më tani zona që ka përfituar më shumë nga reshjet, të cilat kanë rënë në formën e breshrit në qytete si p.sh. Ronda.

https://youtu.be/yhcAWvG9s94?list=PLNylMEAEKq6iXDcJ_i9BEubxXusrJ6eFf

Një stuhi breshri që ka rënë për pak më shumë se dhjetë minuta ka shkatërruar plantacione të tëra me domate, patëllxhanë, qiqra dhe luledielli në Los Palacios y Villafranca (Sevilje), siç u raportua për burimet e EFE nga Koordinatorja e Organizatave të Fermerëve (COAG).Breshri zgjati vetëm pak më shumë se dhjetë minuta, por mjaftoi për të shkatërruar serat dhe përmbytur plantacionet.

Imazhe tronditëse janë parë edhe në qytete si Los Palacios, në Sevilje, ku disa përdorues kanë shpërndarë video të stuhisë së breshrit në rrjetet sociale. Në rrugën midis Riotinto dhe Nerva, Huelva, ka pasur edhe një stuhi të fortë breshri. Aq sa ky seksion mbetet i mbyllur për shkak të intensitetit të breshrit. Rruga do të rihapet për qarkullim pasi të shkrihet.

https://youtu.be/tWrf_-IOmeA?list=PLNylMEAEKq6iXDcJ_i9BEubxXusrJ6eFf

Sipas të dhënave të reshjeve nga Red Hidrosur de la Junta, në stacionin Santón Pitar në Los Montes (Málaga), janë mbledhur 92.3 litra për metër katror, deri tani zona ku ka rënë shi më i bollshëm. Në rezervuarin Limonero janë grumbulluar 35,4 litra, në Ojén 14,3 dhe në pika si qyteti i Málaga, Cuevas del Becerro, Pujerra, rezervuari Concepción ose impianti i trajtimit Atabal, një duzinë.

https://youtu.be/UdvtMqzVBgs

Ky shi, megjithatë, nuk do të mjaftojë për të zbutur thatësirën në një zonë ku nuk ka rënë asnjë pikë për më shumë se dy muaj: rezervuarët e Malagës janë në 33,17% të kapacitetit të tyre dhe më i madhi prej tyre, nga La Viñuela, nën 10 %. Në Axarquía ata shpresojnë që kontributet e ujit nga kryeqyteti Málaga dhe lumi Chillar do të vazhdojnë të arrijnë, sepse rezervuari La Viñuela nuk pritet të përmirësohet me “shira të dobët”.

Nga ana tjetër, situata në pjesën tjetër të krahinës është aktualisht e qetë dhe 112 nuk ka regjistruar ndonjë incident të madh. Për këtë të enjte, parashikimet e motit treguan se do të regjistroheshin stuhi dhe shira, madje mund të linin breshër, veçanërisht në zonën e Sierra de Aracena dhe Picos de Aroche.

Video bonus:

Përmbytjet në Itali

https://youtu.be/0GS9y1yDr-E?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/maybPTReXFQ?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/_Bo9ANEAVKE?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/jLOvLZr8-pg?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/jbzapfEy_4M?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/UazXzqnxkOw?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4