Ballina Bota Përmbytje katastrofike në Itali, Emilia Romagna në gjunj, rëndohet bilanci i viktimave,...

Përmbytje katastrofike në Itali, Emilia Romagna në gjunj, rëndohet bilanci i viktimave, 50 mijë pa energji elektrike, evakuohen mbi 20 mijë persona, Musumeci: “Në 36 orë ka rënë shi sa për gjysmë viti”. 21 lumenj kanë vërshuar, 35 komuna të përmbytura (VIDEO)

Formula 1 Grand Prix në rajonin verior të Italisë, Emilia-Romagna, këtë fundjavë tani është anuluar.Diskutimet të mërkurën midis autoriteteve lokale dhe organizatorëve të garës në Imola arritën në përfundimin se ngjarja nuk mund të vazhdonte.

Reshjet e dendura dhe përmbytjet në një zonë me popullsi të dendur është treguar në mënyrë të frikshme që nga mëngjesi i së mërkurës në veri të Italisë në rajonin Emilia-Romagna: për shkak të fillimit të papritur të përmbytjeve në mbrëmjen e së mërkurës numri i të vdekurve ishte rritur në nëntë persona; 21 lumenj dolën nga shtrati dhe më shumë se 30 komunitete u përmbytën.

https://youtu.be/jbzapfEy_4M?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

“20,000 njerëz ende duhet të evakuohen,” tha prefekti i Ravenës Castrese De Rosa. Rreth gjysma e tyre tashmë ishin sjellë në vende të sigurta deri në mbrëmjen e së mërkurës.

“Të paktën ka pushuar shiu, por ujërat e përmbytjeve janë ende në rritje,” tha De Rosa, sepse presioni nga lumenjtë ishte ende i lartë.

https://youtu.be/UazXzqnxkOw?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

Autoritetet u kërkuan atyre që ishin ende në shtëpitë e tyre të qëndrojnë vetëm në katet e larta. Ata duhet të sigurojnë veten dhe të mos mendojnë për ruajtjen e sendeve të tyre, tha kryetari i bashkisë së Forlit, Gian Luca Zattini. Në Facebook ai shkroi për një situatë që i ngjante “fundit të botës”.

https://youtu.be/maybPTReXFQ?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

Në shumë vende rreziku nuk vinte drejtpërdrejt nga uji, por nga toka. U numëruan rreth 250 rrëshqitje dheu. Pranë Cesena-s, një burrë u përfshi nga rrëshqitjet e dheut ndërsa ishte në kopshtin e tij.

https://youtu.be/dmpRiysIfQA?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

“Në një ditë e gjysmë ra praktikisht aq shi sa bie normalisht në tre muaj”, raportoi meteorologu Edoardo Ferrara nga portali italian i motit “3bMeteo”.

https://youtu.be/yp8eIGHNaps?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

Një ciklon jashtëzakonisht i fortë në rajonin e Mesdheut besohet të ketë shkaktuar reshjet e dendura. Në 36 orë, më shumë se 120 milimetra shi ranë midis Bolonjës dhe fushës së Romagna – më shumë se dyfishi i sasisë që duhet të bjerë në të gjithë muajin maj. Një milimetër reshje korrespondon me një litër për metër katror.

https://youtu.be/VAVVRFZLxFA?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E