Ballina Bota VIDEO/Masakër e dytë në Serbi, 8 të vrarë dhe 13 të plagosur...

VIDEO/Masakër e dytë në Serbi, 8 të vrarë dhe 13 të plagosur në Mlladenovc, rreth 50 kilometra në jug të Beogradit

Të paktën 8 vetë u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën pasi një person qëlloi me armë zjarri nga një makinë, në një qytet në afërsi të Beogradit, të enjten vonë në mbrëmje. Njoftimi u bë nga televizioni shtetëror.

Personi i armatosur qëlloi mbi njerëzit pa dallim, pranë qytetit Mladenovac, rreth 50 kilometra në jug të Beogradit, njoftoi RTS të premten herët në mëngjes. Policia është në kërkim të autorit që dyshohet të jetë një 21-vjeçar, i cili u largua menjëherë pas sulmit.

https://youtu.be/LtfpxQQc3LU

Ngjarja vjen një ditë pasi një djalë 13-vjeçar, vrau me armën e babait të tij, tetë nga shokët e klasës dhe një roje shkolle në Beograd. Ngjarja shkaktoi tronditje në vendin ballkanik.

Megjithëse Serbia është e mbushur me armë të mbetura nga luftërat e viteve 1990, sulmet në masë janë jashtëzakonisht të rralla.

Autori i masakrës

Sulmi më i fundit në masë, para ngjarjes në shkollën fillore në Beograd, ka ndodhur në vitin 2013, kur një veteran lufte vrau 13 persona në një fshat serb.

Ministri i Brendshëm serb Bratislav Gasiç e quajti sulmin e së enjtes “një akt terrorist”, sipas medias shtetërore.

Ai njoftoi se në zonë janë dërguar njësitë speciale të policisë dhe helikopterëve. Autoritetet nuk kanë dhënë detaje të tjera mbi ngjarjen dhe policia nuk ka bërë ende asnjë deklaratë.

Bonus video:

https://youtu.be/OLtINcnp_ls

Hundreds of Serbian special forces launch manhunt for gunman after second mass shooting in two days

Hundreds of Serbian special forces are hunting down a gunman who killed at least eight people and wounded 13 others in the country’s second mass shooting in as many days.

The massacre took place 11 p.m. Thursday night in the village of Dubona, according to the country’s Interior Ministry. The attacker shot a group of people with an automatic weapon and fled the scene, according to the public broadcaster RTS.

The shooter remains at large and a warrant has been issued for the suspect, a 21-year-old male identified as Uros B. by Interior Minister Bratislav Gasic.

More than 600 members of Serbian Special Forces are searching for the attacker, according to the public broadcaster RTS, with authorities deploying helicopters and thermal imaging cameras.

Police have cordoned off the area where they suspect him to be hiding, according CNN affiliate channel N1. All special police units are engaged, including an anti-terrorism unit, helicopter unit, and police forces from the cities of Belgrade and Smederevo.

Photos shared by the Ministry show Interior Minister Gasic at the scene. The Interior Ministry confirmed to CNN that they are treating this incident as an act of domestic terrorism, but did not specify more details.

Relatives of the injured are arriving at the Emergency Center in Mladenovac, N1 reported.

“The perpetrator is on the run, and all available patrols have been sent in the direction of Mladenovac and Mali Požarevac,” it added.

Images show ambulances passing through checkpoints manned by armed security forces, and police cars blocking off nearby roads. On the highway between Dubona and the Serbian capital Belgrade, police cars line the side of the road as officers carry out a search in the early dawn hours.

This comes a day after the Balkan country was rocked by news of a 13-year-old boy opening fire on classmates at a school in the capital Belgrade. That shooting left at least eight children dead, along with a security guard.

Until this week, mass shootings were rare in Serbia, despite the country’s high rate of gun ownership. Serbia has the highest level of civilian gun ownership in Europe, and the fifth-highest in the world – a legacy of years of conflict in the 1990s.