Ballina Bota Kina do të ndërtojë një bazë spiunazhi në Kubë, një sfidë për...

Kina do të ndërtojë një bazë spiunazhi në Kubë, një sfidë për Amerikën (dhe gjithashtu për Rusinë)

Kina synon të ketë një platformë të përhershme spiunazhi elektronik që synon Shtetet e Bashkuara, në një distancë të shkurtër nga brigjet e saj. Platforma në fjalë është një ishull mjaft i famshëm. Quhet Kuba.

Lajmi është një “scoop” nga gazeta “Wall Street Journal”, që ia atribuon atë burimeve të inteligjencës amerikane.

Pekini dyshohet se i ka ofruar Kubës miliarda dollarë për të ndërtuar bazën e re të spiunazhit të teknologjisë së lartë, vetëm 160 kilometra larg brigjeve të Floridës.

Qeveria e Havanës, në vështirësi të rënda ekonomike, do të kishte dhënë disponueshmërinë e saj.

Për sa i përket aftësive të spiunazhit, kjo është sfida më e guximshme dhe më e dukshme që Pekini po hedh kundër Shteteve të Bashkuara.

Është gjithashtu një sfidë për Rusinë, aleat i së cilës Kuba ka qenë si dhe një bazë ushtarake dhe spiunazhi që nga origjina e revolucionit të Fidel Kastros.

Nga pikëpamja ruse, ky depërtim kinez në Kubë, mund të interpretohet si një nga çmimet që Vladimir Putin detyrohet t’i paguajë Xi Jinpingut për mbështetjen që mori në luftën në Ukrainë.

Mbështetja ekonomike e Republikës Popullore, ka qenë thelbësore për Moskën që nga fillimi i konfliktit, por fatura është e lartë.

Në frontin ekonomik, Putini dënon Rusinë të bëhet një koloni kineze. Kostot po bëhen gjithnjë e më të dukshme edhe në anën gjeopolitike.

Kina po minon hapur ndikimin rus në pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë edhe ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore.

Tani ky përparim kinez shkon deri në Karaibe. Në kohët sovjetike, kjo do të kishte qenë e paimagjinueshme.

Por edhe një Rusi e para vitit 2022, e pa dobësuar nga lufta në Ukrainë dhe sanksionet, vështirë se do t’ia kishte lejuar këtë pushtim të Xi Jinping.

Prania ruse në Kubë – e cila përfshin bazat e spiunazhit që synojnë Shtetet e Bashkuara – ishte një nga tiparet kryesore të Luftës së Ftohtë.

Bota iu afrua Luftës së Tretë Botërore dhe një shpërthimi bërthamor kur në vitin 1962 presidenti John Kennedy kundërshtoi liderin sovjetik Nikita Hrushov për instalimin e raketave bërthamore në ishull.

Precedenti i krizës së raketave në vitin 1962, kujton se në fund konflikti u shmang, nuk u instaluan koka bërthamore sovjetike, por Amerika u dorëhoq për të pasur një ishull pro-sovjetik jo shumë larg Floridës.

Sot ky ishull po rrëshqet drejt një godine kino-ruse, një lajm shqetësues për Uashingtonin.

Përpjekjet për të rifituar ndikimin e SHBA-së në Kubë, të iniciuara gjatë presidencës së Barack Obamës, kanë dështuar.

Obama filloi një shkrirje diplomatike dhe hoqi disa sanksione, por procesi i normalizimit u ndërpre nga Donald Trump dhe nuk u ringjall me të vërtetë nga Joe Biden.

E djathta amerikane, si dhe një pjesë e madhe e komunitetit të të mërguarve kubanë të natyralizuar amerikanë, kundërshtojnë faktin se regjimi i Havanës nuk ka bërë përparim në të drejtat e njeriut.

Kina rrëshqiti në ngërç, duke përfituar nga fatkeqësia ekonomike e regjimit të Kastros për të negociuar depërtimin e tij.

Plani për të ndërtuar një bazë spiunazhi të teknologjisë së lartë në “oborrin e shtëpisë” të Shteteve të Bashkuara, përshtatet me një klimë të agresionit kinez në rritje.

Përshkallëzimi i tensionit, u konfirmua nga incidentet e fundit që ndodhën në zonat në kufi me Kinën: më të rëndat ishin dy gati-gati, mes gjuajtësve-bombardues dhe anijeve ushtarake të dy superfuqive në javët e fundit.

Në ato raste, si avionët, ashtu edhe anijet amerikane (dhe kanadeze), ishin në zona tranziti ndërkombëtar, që Kina i trajton sikur të ishin nën sovranitetin e saj.

Në detet që rrethojnë Republikën Popullore dhe jashtë Tajvanit, parimi i “lirisë së lundrimit” është në rrezik.

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë veten garantuese të kësaj të drejte dhe pohojnë se flotat e tyre ushtarake e zbatojnë atë për të mirën e të gjithë botës.

Për shumë dekada, vetë Republika Popullore ka gëzuar në mënyrë implicite përfitimet e rolit të Shteteve të Bashkuara si xhandar global.

Për shembull, anijet super-tanker që transportojnë naftë bruto nga Gjiri Persik në Kinë (importuesi kryesor në botë), gëzojnë mbrojtje kundër akteve të terrorizmit ose piraterisë që ofrohet kryesisht nga marina amerikane.

Kohët e fundit, Xi Jinping ka treguar intolerancë në rritje ndaj këtij roli amerikan.

Kina duket se dëshiron të marrë përsipër detyrën e “xhandarit” në një zonë detare gjithnjë e më të gjerë rreth brigjeve të saj: që përfshin Tajvanin, por edhe ujërat ndërkombëtare, ku tranziton tregtia e Japonisë, Koresë së Jugut, Filipineve, tre demokracive aleate me Perëndimin.

Ripërcaktimi i lirisë së lundrimit, sipas kritereve kineze, shqetëson shumë vende në atë zonë që kanë përjetuar “diplomacinë shtrënguese” të Pekinit, të gatshëm për të sanksionuar ashpër akte apo deklarata të padëshiruara për regjimin e tij.

Administrata Biden, para dhe pas incidenteve të përplasjeve të afërta në qiell dhe në det, u përpoq të rivendoste një dialog midis udhëheqësve ushtarakë të dy superfuqive.

Kërkesa për një takim dypalësh në nivel të ministrave të Mbrojtjes, u refuzua nga Kina, pas ndërprerjes së dialogut pas incidentit të balonës spiune.

Deri më tani, Republika Popullore ka qenë e gatshme të rivendosë kontakte normale në nivele të tjera, nga negociatat tregtare, te një vizitë e ardhshme e Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Antony Blinken në Pekin (e anuluar gjithashtu pas balonës së spiunazhit, tani e planifikuar përsëri).

Por në fushën ushtarake, refuzimi i dialogut është i mbushur me rreziqe. Çështja e Kubës, duket se konfirmon se Kina nuk pranon më “status quo”, ajo është në të gjitha qëllimet një superfuqi “revizioniste” në kuptimin që dëshiron të rishikojë, ose të transformojë në thelb rendin ndërkombëtar.

Kjo përfshin të drejtën e përhershme për të pasur një bazë spiunazhi në një distancë të shkurtër nga bregu i SHBA-ve, i fokusuar në vëzhgimin e rivalit me aftësi teknologjike shumë më të larta se ato të pajisjeve fluturuese me një trajektore kalimtare (dhe të lehta për t’u shkatërruar).

Artikulli paraprakTRAZIRAT NË VERI SKENAR I BEOGRADIT 
Artikulli tjetërVuçiq i lidhur me botën e krimit/ VOA: Shkrimi i NYT ngriti pikëpyetje të forta në SHBA