Ballina Bota SHBA do të ndalojë eksportimin e mikroçipave në Kinë

SHBA do të ndalojë eksportimin e mikroçipave në Kinë

Qeveria amerikane po shqyrton vendosjen e kufizimeve të reja në eksportet e mikroçipave të përshtatshëm për inteligjencën artificiale në Kinë. Mediat e huaja shkruajnë se aksionet e NVIDIA dhe Micro Devices të Avancuara (AMD) ranë 1.4% pas lajmit.

Këto dy kompani, si Micron, e kanë gjetur veten në përplasjen e konfliktit mes qeverive të dy ekonomive më të mëdha në botë.

Ndër të tjera thuhet se administrata e Presidentit Joe Biden i kishte kërkuar që të ndalonte eksportimin e dy mikroçipave kryesorë të AI në Kinë.

Sipas raportit të Wall Street Journal, Departamenti i Tregtisë do të ndalojë eksportet e mikroçipëve të prodhuar nga NVIDIA dhe kompani të tjera për klientët në Kinë që në korrik.

Kufizimet e reja që po shqyrtohen nga qeveria amerikane do të ndalojnë eksportin e çipave të ndryshëm, përfshirë A800, pa siguruar më parë një licencë të veçantë./abcnews.al