Ballina Bota New York Times: Puç i brendshëm? Gjenerali i lartë rus e dinte...

New York Times: Puç i brendshëm? Gjenerali i lartë rus e dinte për planet e rebelimit të Prigozhin

Një gjeneral i lartë rus kishte njohuri paraprake për planet e Yevgeny Prigozhin për t’u rebeluar kundër udhëheqjes ushtarake të Rusisë.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta amerikane “The New York Times”, duke cituar zyrtarë amerikanë të informuar mbi inteligjencën amerikane për këtë çështje.

Kjo gjë ka ngritur dyshime se çfarë mbështetje kishte lideri mercenar brenda gradave të larta ushtarake.

Zyrtarët thanë për NYT-në se po përpiqen të mësojnë nëse gjenerali Sergei Surovikin, ish-komandanti i lartë rus në Ukrainë, ndihmoi në planifikimin e veprimeve të Prigozhin-it fundjavën e kaluar, që përbënte kërcënimin më dramatik për presidentin Vladimir Putin në 23 vitet e tij në pushtet.

Gjenerali Surovikin është një udhëheqës i respektuar ushtarak, që ndihmoi në forcimin e mbrojtjes përgjatë vijave të betejës pas kundërofensive të Ukrainës vitin e kaluar, thonë analistët.

Ai u zëvendësua si komandant i lartë në janar, por ruajti ndikimin në drejtimin e operacioneve të luftës dhe mbetet popullor në mesin e trupave.

Zyrtarët amerikanë thanë gjithashtu se ka shenja se gjeneralë të tjerë rusë mund të kenë mbështetur gjithashtu përpjekjen e Prigozhin-it për të ndryshuar me forcë udhëheqjen e Ministrisë së Mbrojtjes.

Zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarë amerikanë thanë se Prigozhin nuk do të kishte nisur kryengritjen e tij nëse nuk besonte se të tjerët në pozitat e pushtetit do t’i vinin në ndihmë.

Nëse gjenerali Surovikin do të ishte i përfshirë në ngjarjet e fundjavës së kaluar, kjo do të ishte shenja e fundit e luftimeve të brendshme që kanë karakterizuar udhëheqjen ushtarake të Rusisë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Kjo mund të sinjalizojë një thyerje më të gjerë midis mbështetësve të Prigozhin-it dhe dy këshilltarëve të lartë ushtarakë të Putin-it: Sergei K. Shoigu, ministri i mbrojtjes dhe gjenerali Valery V. Gerasimov, shefi i shtabit të përgjithshëm.

Putin tani duhet të vendosë, thonë zyrtarët, nëse ai beson se gjenerali Surovikin e ndihmoi Prigozhin dhe si duhet të përgjigjet.

Zyrtarë të lartë amerikanë sugjerojnë se një aleancë midis gjeneralit Surovikin dhe Prigozhin mund të shpjegojë pse ky i fundit është ende gjallë, pavarësisht se kapi një qendër kryesore ushtarake ruse dhe urdhëroi një marshim të armatosur drejt Moskës.

Prigozhin kishte punuar me gjeneralin Surovikin gjatë ndërhyrjes ushtarake të Rusisë në Siri dhe e kishte përshkruar atë si komandantin më të aftë në ushtrinë ruse.

Ish-zyrtarët thanë se gjenerali Surovikin nuk e mbështeti largimin e Putin-it nga pushteti, por duket se kanë rënë dakord me Prigozhin që Shoigu dhe gjenerali Gerasimov duhej të liroheshin nga detyra.

Artikulli paraprakSHBA do të ndalojë eksportimin e mikroçipave në Kinë
Artikulli tjetër4000 kilometra… më këmbë deri në Mekë për haxh (FOTO)