Ballina Bota Tornado e frikshme në Zvicër, raportohet për një viktimë dhe disa të...

Tornado e frikshme në Zvicër, raportohet për një viktimë dhe disa të plagosur (VIDEO)

Një person ka vdekur dhe shumë të tjerë janë plagosur në La Chaux-de-Fonds, në veriperëndim të Zvicrës, pasi një stuhi e fortë goditi zonën dhe shkaktoi dëme. Burri që u vra u shtyp nga një vinç në zonën e stacionit të trenit, tha policia e kantonit Nechatel.

Sipas shërbimit meteorologjik të Zvicrës, ishte një tornado e kombinuar me një stuhi të masës ajrore që u krijua përgjatë vargmalit malor Jura dhe goditi La Chaux-de-Fonds, afër kufirit francez.

https://www.youtube.com/shorts/miyPWTSRjWw?feature=share

Operacioni i shpëtimit dhe heqjes së mbeturinave vazhdon. Policia u bëri thirrje banorëve të kenë kujdes të shtuar pasi rrezikohen nga rënia e pemëve apo çative. Autoritetet paralajmëruan gjithashtu se një stuhi tjetër pritet në Nechatelle dhe veçanërisht në La Chaux-de-Fonds dhe u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë brenda shtëpive të tyre dhe të shmangin daljen jashtë.

Automjetet u shkatërruan plotësisht, çatitë u hoqën nga shtëpitë dhe pemët u shkulën. Për shkak të motit të keq, në zonë ka probleme edhe me linjat e trenave.

VIDEO bonus:

https://youtu.be/bp_vX778l8Q

https://www.youtube.com/shorts/w1aQ9tKeL-c?feature=share

https://www.youtube.com/shorts/F5pI3HlUfpE?feature=share

https://www.youtube.com/shorts/8w5_cJna9hY?feature=share

@tn.lajmelokale
@tetovanews