Ballina Bota Demonstrata pro-palestineze u mbajtën në shumë vende evropiane dhe myslimane (VIDEO)

Demonstrata pro-palestineze u mbajtën në shumë vende evropiane dhe myslimane (VIDEO)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen "Büyük Filistin Mitingi"ne katıldı. Vatandaşlar mitinge ilgi gösterdi. ( Murat Kula - Anadolu Ajansı )

Demonstrata dhe marshime masive u zhvilluan sot, e shtunë, duke kundërshtuar vazhdimin e bombardimeve izraelite në Gaza për të 22-tën ditë radhazi, në disa qytete arabe, perëndimore dhe islamike, ku demonstruesit bënë thirrje për t’i dhënë fund agresionit të vazhdueshëm kundër palestinezëve, veçanërisht pasi ushtria izraelite filloi një inkursion “të kufizuar” tokësor dhe ndërpreu plotësisht komunikimet nga Rripi i Gazës.

Turqia

Partia Turke për Drejtësi dhe Zhvillim organizoi miting masiv në aeroportin Ataturk në Stamboll në mbështetje të çështjes palestineze dhe për të fokusuar dritën mbi praktikat e Izraelit kundër palestinezëve.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan mbajti një fjalim në mitingun në të cilën ai denoncoi “masakrat” e kryera nga Izraeli në Gaza dhe përsëriti pohimin e tij se Lëvizja e Rezistencës Islamike (Hamasi) nuk është terroriste, pavarësisht nga bezdisja e Tel Avivit me deklaratën e tij të fundit për këtë çështje.

Kryeqyteti, Ankaraja, ishte gjithashtu dëshmitar i një demonstrate për të denoncuar agresionin izraelit kundër Gazës, në të cilën përfaqësues të shumë organizatave joqeveritare u mblodhën para ambasadës amerikane, ngritën flamujt e Palestinës dhe Turqisë dhe brohoritën slogane kundër Izraelit dhe Shtetet e Bashkuara.

Britani e Madhe 

Dhjetëra mijëra demonstruan në Londër, duke mbajtur flamuj palestinezë, duke i bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të ndërhyjë menjëherë për të vendosur një armëpushim dhe për të shpëtuar popullin e Gazës nga bombardimet e vazhdueshme izraelite.

Gjermani

Qindra aktivistë dhe pjesëtarë të komuniteteve arabe dhe islame demonstruan sot pasdite në qytetin e Dortmundit:

Berlini
Aktivistët transmetuan videoklipe që dokumentonin një pjesë të nisjes së një marshi masiv në kryeqytetin gjerman, Berlin, në mbështetje të Palestinës:

@tn.lajmelokale
@tetovanews