Ballina Bota Video/ Mesazhi prekës i Salah është një apel për Gazën: “Mjaft masakra,...

Video/ Mesazhi prekës i Salah është një apel për Gazën: “Mjaft masakra, njerëzimi duhet të mbizotërojë”

Mohamed Salah, ylli i Liverpool dhe një nga futbollistët më të njohur muslimanë në botë, thyen heshtjen në lidhje me konfliktin. Me një thirrje të përzemërt në X ai kërkon t’i jepet fund masakrave në Gaza. “Nuk është gjithmonë e lehtë të flasësh në kohë si këto. Ka pasur shumë dhunë dhe shumë brutalitet trishtues. Përshkallëzimi i javëve të fundit është i padurueshëm për t’u parë – ishin fjalët e sulmuesit egjiptian -. Të gjitha jetët janë të shenjta dhe duhet të mbrohen. Masakrat duhet të ndalen. Familjet po copëtohen. Ajo që është e qartë tani është se ndihma humanitare në Gaza duhet të jepet menjëherë. Njerëzit po jetojnë në kushte të tmerrshme. Skenat në spital mbrëmë ishin të tmerrshme. Populli i Gazës ka nevojë urgjente për ushqim, ujë dhe furnizime mjekësore. Unë u bëj thirrje udhëheqësve botërorë të bashkohen për të parandaluar masakrën e mëtejshme të shpirtrave të pafajshëm. Njerëzimi duhet të mbizotërojë”.

Videoja e postuar nga Salah u bë menjëherë virale dhe në një orë, nga ora 21:04 deri në 22:04, mblodhi 39.2 milionë shikime, dëshmi e ndjekjes së madhe që ylli egjiptian ka në botën muslimane.

@tn.lajmelokale
@tetovanews