Ballina Bota VIDEO/Stuhi e egër në veri të Europës, ka viktima: Alarm i kuq...

VIDEO/Stuhi e egër në veri të Europës, ka viktima: Alarm i kuq në Britaninë e Madhe, Gjermaninë veriore dhe jugun e Skandinavisë, rrezik për jetën!

Një stuhi e fuqishme ka goditur Britaninë e Madhe, Gjermaninë veriore dhe jugun e Skandinavisë për të tretën ditë me radhë, me erëra të fuqishme, shira të dendur dhe stuhi që shkaktuan përmbytje, ndërprerje të energjisë elektrike, evakuime dhe ndërprerje të fluturimeve, shërbimit hekurudhor dhe linjave të trageteve.

Që nga e enjtja, të paktën katër persona kanë vdekur nga stuhia, e pagëzuar nga Zyra Meteorologjike e Mbretërisë së Bashkuar me emrin “Babet”. Viktima e fundit ishte një grua 33-vjeçare, e cila u vra kur një pemë ra mbi makinën e saj në ishullin e tretë më të madh të Gjermanisë, Fehmarn. Tre vdekje të lidhura me stuhinë u raportuan dhe në Angli e Skoci.

Mekanizmat mbrojtës kundër përmbytjeve nuk arritën të frenonin dot vërshimin e furishëm të ujrave në Danimarkë e Gjermani. Në Flensburg, një qytet gjerman në jug të kufirit me Danimarkën, uji shkoi në 2 metra mbi nivelin më të lartë të regjistruar brenda një shekulli. Energjia elektrike u ndërpre në pjesët e përmbytura të qytetit për arsye sigurie.

Linjat e trageteve dhe shërbimi hekurudhor u pezulluan përkohësisht jo vetëm në zonat gjermane e daneze të prekura nga moti i keq, por edhe në Suedinë jugore. Aeroporti i Kopenhagenit anuloi 142 fluturime, ndërsa në Skoci, parashikohen të bien gjatë ditës plot 100 milimetra shi. Disa qytete mbeten nën alarmin e kuq të motit, niveli më i lartë ky që do të thotë se ekziston rreziku për jetën.

@tetovanews #ENGLAND Storm Babet – Businessesand properties closeas #flooding hits Ruskington, Lincolnshire, England, United Kingdom 20.10.2023 Businesses are being forced to close on Ruskington High Street after the Beck which runs through the centre of the village overflowed. Sophie Hare, owner of Hare and Beauty salon on the High Street said they have been forced to close due to the rising waters flowing into their shop. #StormBabet #Ruskington #Lincolnshire #England #UnitedKingdom #20.10.2023 #storm #babet #sturmflut #überschwemmt #Unglück #Orkanböen #überflutete #Überschwemmung #Chesterfield #Derbyshire #UK #flood #floods #flooding #floodings #flashflood #flashflooding #flashfloods #storm #thunderstorm #babet #rainfall #Riverside #HadyHill #Grassmoor #underwater #Hasland #Alfreton #Buxton #Matlock #Bakewell #Belper #ClayCross #Yorkshire #Cork #Coventry #Warwickshire ♬ original sound – Tetova News

@tetovanews Chesterfield, Derbyshire, England, UK 20.10.2023 #StormBabet #Chesterfield #Derbyshire #England #UK #20.10.2023 #flood #floods #flooding #floodings #flashflood #flashflooding #flashfloods #storm #thunderstorm #babet Storm Babet has brought heavy #rainfall to Derbyshire today, with continuous rainfall expected until at least tomorrow (October 21). #Riverside #HadyHill #Grassmoor #underwater #Hasland Storm Babet: Exact time the rain will stop in Derbyshire including Chesterfield, #Alfreton , #Buxton , #Matlock , #Bakewell , #Belper and #ClayCross Derbyshire County Council and emergency services have now declared a major incident across the county as most roads in Derbyshire are affected by flooding and many are closed. #EastMidlands #unitedkingdom #inondations #Sturmflut ♬ original sound – Tetova News

@tetovanews Flensburg, #Schleswig-Holstein , #Germany – 20.10.2023 #floods #sturmflut #hochwasser In #Flensburg ist der Wasserstand aufgrund der schweren #Ostsee#Sturmflut am Freitagabend (20.44 Uhr) auf einen Stand von 2,17 Meter über dem normalen Wasserstand gestiegen. Das geht aus den Hochwasser-Sturmflut-Informationen des Kieler Umweltministeriums hervor. Das Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie hatte dort einen Pegelstand von bis zu 2,00 Meter über das mittlere #Hochwasser erwartet. Für Flensburg ist das der höchste Wasserstand seit über 100 Jahren. Unwetter: Mächtiger Sturm treibt Ostsee über die Ufer – Eine Tote Sturmflut hochwasser Flensburg Pegelstand in Flensburg steigt auf 2,17 Meter über Normal Sturmflut, #Überschwemmungen , #Orkanböen ,#Dauerregen , allagamento, allagamenti, ríosdesbordados, deslaves, desbordamientos, Lasfuerteslluvias, afectaciones, deslizamientosdetierra, trovoada, desastre, chuvada, Tempestade, Trovoada, Chovetorrencialmente, unwetter, grêlons, #洪水, #Überflutungen , Hochwasser, فيضانات, #Überflutetes , inondasyon, pluie, nevrijeme, nevreme, sel, banjir, heavyrain, potop, intempéries, storm, thunderstorm, tempestade, tempestades, diluvio, 大雨, 洪水, 災害, 冠水, فيضانات ,, trovoada, #Gewitter ,#Sturmböen , allagate, temporale, tempesta, pioggia, inondés, bombadacqua, 洪水, chove, chovechuva, inunda, forteslluvias, lluviasfuertes, intensaslluvias, derrumbe, inundadas, burze, opady, podtopionych, podtopienia, Załamanie, pogody, ulewą, nevreme, potop, nevrijeme, Pluies, torrentielles, heavyrain, rainfall, orages, pioggia, orage, tempesta, sel, banjir, tempête, дождь, ливень, ураган, гроза, наводнение, катастрофа, потоп, 洪水 villámárvíz, Negaiss, #flood , #flooding , floods, #flashflood #HeavyRains ♬ original sound – Tetova News

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leeds+ (@leedsplussocial)

@tn.lajmelokale
@tetovanews