Ballina Bota Zyrtari i inteligjencës evropiane nxjerr një tjetër version: Të vdekur në spitalin...

Zyrtari i inteligjencës evropiane nxjerr një tjetër version: Të vdekur në spitalin e Gazës jo 500, por 10 deri në 50

Me një mori videosh nga këndvështrime të ndryshme dhe madje edhe biseda audio të përgjuara, Izraeli po përpiqet të tregojë se nuk është përgjegjës për shpërthimin në spitalin e Gazës që la qindra të vdekur dhe të plagosur. Në të njëjtën kohë, përveç faktit që në momentet e para, pala palestineze fajësoi izraelitët për sulmin e tyre ajror, nuk është paraqitur asnjë material për të konfirmuar qëndrimin e tyre.

Sulmi në spital la pas “disa dhjetëra të vdekur” dhe jo qindra, siç i tha AFP të mërkurën kreu i një agjencie evropiane të inteligjencës, të cilën agjencia nuk e permendi me emër. “Nuk ka 200 apo edhe 500 të vdekur, por disa dhjetëra, ndoshta midis 10 dhe 50,” tha burimi për AFP në kushte anonimiteti. I njëjti burim beson gjithashtu se “Izraeli ndoshta nuk e ka bërë këtë”, sipas “indikacioneve serioze” të informacionit që disponon agjencitë me të cilat ai punon.

Në mesditë të së mërkurës, Ministria e Shëndetësisë e Hamasit, e cila ka autoritet në Rripin e Gazës, tha se numri i të vdekurve nga shpërthimi në spital ishte të paktën 471. “Ndërtesa nuk u shkatërrua”, shtoi ky burim evropian dhe “spitali me siguri ishte evakuuar më parë, si disa spitale të vendosura në pjesën veriore të Gazës”, nënvizoi ai, pas urdhrit përkatës të ushtrisë izraelite, duke u siguruar gjithashtu se “asnjë provë nuk konfirmon” faktin se qindra njerëz ndodheshin në parkingu ku ndodhi shpërthimi.

Hamasi denoncoi menjëherë se ishte një sulm izraelit në spital. Izraeli, nga ana e tij, mohoi të ishte pas shpërthimit, duke pretenduar se ishte një lëshim i dështuar i raketës nga një grup militant palestinez aleat me Hamasin. “Ka mjaft raketa që kanë incidente të gabuara,” tha zyrtari i lartë i inteligjencës evropiane të mërkurën mbrëma. Presidenti amerikan Joe Biden, në deklaratat e tij nga Izraeli, shprehu neverinë e tij për sulmin në spital, por tha se duket se sulmi ka ardhur nga ana tjetër, pra nga Gaza, konkretisht nga Xhihadi Islamik.

Në një publikim me burime të ngjashme, NTV-ja gjermane tha se një zyrtar i shërbimit të inteligjencës evropiane pretendonte se nuk u vranë qindra, por “ndoshta disa dhjetëra” njerëz, ndërsa Hamasi dhe pala palestineze folën që në fillim të më shumë se 470 të vdekur.

Kush goditi spitalin e Gazës? Çfarë thonë kamerat për shpërthimin vdekjeprurës

Në të njëjtën kohë, përveç faktit që në momentet e para pala palestineze fajësoi izraelitët dhe sulmin e tyre ajror, nuk është paraqitur asnjë material për të konfirmuar qëndrimin e tyre. Nëse diçka mungon, është imazhi i gazetarëve në terren. Pak media kanë redaktorë dhe ekipe brenda Rripit të Gazës (siç ka, për shembull, BBC) për të raportuar nga vija e parë se çfarë ndodhi në terren. Por çfarë dëshmie ofron materiali pamor dhe analiza e tij e kujdesshme? Shpërthimi ndodhi rreth orës 19:00 të së martës (me orën lokale).

Kamerat brenda Gazës, siç shihet drejtpërdrejt nga Al Jazeera, por edhe kamerat në zonat izraelite në një distancë të shkurtër nga enklava regjistruan një breshëri raketash të lëshuara. Diçka duket se ngrihet dhe, disa sekonda më vonë, shpërthen ose copëtohet. Kjo pasohet nga një shpërthim i dytë, shumë më i madh që besohet se është nga zona e spitalit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews