Ballina Bota Mijëra protestues kundër Vuçiç, kërkojnë anulimin e zgjedhjeve/ Tentojnë të hyjnë në...

Mijëra protestues kundër Vuçiç, kërkojnë anulimin e zgjedhjeve/ Tentojnë të hyjnë në Bashkinë e Beogradit, policia u përgjigjet me gaz lotsjellës (VIDEO)

Tension dhe përplasje në protestën e opozitës serbe e organizuar mbrëmjen e së dielës nga koalicioni “Serbia kundër dhunës” në Beograd. Mijëra qytetarë kanë mbështetur partitë e opozitës që kundërshtojnë rezultatet e zgjedhjeve të një jave më parë duke i konsideruara ato të manipuluara.

Protesta kulmoi para bashkisë së Beogradit. Disa prej protestuesve tentuan të hyjnë brenda godinës duke thyer xhamat e Këshillit Bashkiak të qytetit, por policia është përgjigjur me gaz lotsjellës dhe spraj me piper.

Për protestat reagoi Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq që ironizoi se “në Beograd nuk po zhvillohet asnjë revolucion”. Protesta mbajti të shtunën në mbrëmje para Komisionit Zgjedhor duke akuzuar për vjedhje të zgjedhjeve. Ishin studentët që i kërkuan presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që të plotësojë kërkesat e tyre deri të dielën në mbrëmje dhe thanë se në të kundërtën do të bllokojnë të hënën gjithë Beogradin.

Ata kërkuan nga Ministria e Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale që të kontrollojë listat zgjedhore ndërsa për përgjigje dhanë afat deri të hënën. Në të kundërtën ata thanë se do të shpallin bllokadë të kryeqytetit.

Opozita dhe studentët kanë disa ditë që po protestojnë para objektit të Komisionit të Zgjedhjeve ndërsa një përfaqësuese e opozitës po qëndron prej 6 ditësh në grevë urie. Asaj iu bashkuan më pas edhe 6 ish-deputetë të tjerë dhe përfaqësues të koalicionit “Serbia kundër dhunës”. Të premten u mbajtën protesta edhe në Nish dhe Ljig.

Mijëra persona po protestojnë në qendër të Beogradit kundër qeverisë së rizgjedhur në Serbi, ku situata ka argravuar më tej me dhunë.

Ata kërkojnë anulimin e zgjedhjeve parlamentare dhe lokale të cilat u finalizuan një jave më parë, për të cilat vëzhguesit ndërkombëtarë raportuan se ishin të padrejta.

Sipas rezultateve paraprake të komisionit shtetëror zgjedhor, Partia Populiste Progresive Serbe (SNS) në pushtet fitoi 46.72% të votave në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Reuters shkruan se një monitorues ndërkombëtar shprehu shqetësimin SNS fitoi një avantazh të padrejtë përmes paragjykimeve mediatike, ndikimit të pahijshëm të presidentit Aleksandar Vuçiç dhe parregullsive në votim, si blerja e votave.

Vuçiç në deklaratën e tij përgënjeshtroi pretendimet, duke shtuar se zgjedhjet në Serbi ishin të ndershme.

Policia vendase ka hedhur gaz lotsjellës, kundrejt turmës pasi ata tentuan të hynin në Bashkinë e Beogradit, ku është vendosur komisioni zgjedhor lokal.

Protestuesit janë ngjitur në ndërtesë dhe kanë thyer xhamat, ndërkohë nuk kanë ndalur edhe thirrjet “Vuçiç hajdut”.

Srdjan Milivojevic dhe Vladimir Obradovic nga koalicioni Serbia kundër dhunës u përpoqën të hapnin derën e bashkisë, por nuk mundën të hynin brenda, ndërsa turma bërtiste “hyni, hyni” dhe “jo dorëzim”.

@tntv24 Razbijanje stakla na ulaznim vratima #Skupštine Grada VIDEO: FoNet/ Marko Dragoslavić #beograd #srbija #belgrade #serbia #protest #protests #opozicija #elections #belgrad #rik #skup #neredi #Demonstranti pokušavaju da uđu u zgradu Skupštine grada, #MUP počeo sa privođenjem #Béalgrád , #貝爾格萊德 , #Bělehrad , #Belehrad , #Բելգրադ, #Belgrad , #Белград , בלגרד, #Belgrád , #Belgrada , #Belgradas , #Belgrade , #Belgråde , #Belgrado , #Belhrad , #Beligrad , #Beogeuradeu , #베오그라드 , #Beograd , #Beograd , #Београд , #ベオグラード , #Bilġrād , #Griechisch-Weißenburg , #Lándorfejérvár , #Nándorfehérvár , #Singidunum , #Βελιγράδι Hiljade ljudi okupilo se u nedelju uveče na sedmom protestu posle izbora održanih 17. decembra, za koje opozicija tvrdi da su pokradeni i da traži poništenje, a kada je masa pokušala da uđe u zgradu Skupštine grada, staklo na ulaznim vratima i stakla na bočnim staklima su polomljeni. Nedeljni protest počeo je ispred sedišta Državne izborne komisije, a potom se masa krenula ispred Skupštine Beograda, piše Jutarnji list. #AnaBrnabić Prilikom pokušaja ulaska u zgradu razbijena su stakla na ulaznim vratima i dva bočna stakla. an tSeirbia, an t-Sèirb, is-Serbja, Xéc-bi, Nam Tư, 塞爾維亞, #Сърбия , सर्बिया, සර්බියාව, Seerbiya, Serbia, Serbiä, Sèrbia, Serbie, Serbien, Serbija, Serbio, סרביה, #Cepбия , #Cepбія ♬ original sound – TN Tv 24

@tntv24 “Izjava narodnog poslanika Aleksandra Jovanovića Ćute za N1 nakon pokušaja da uđe u Skupštinu grada.” Nema razilaženja večeras, ovo jedino otpor građana može da reši, rekao je za N1 Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka, objašnjavajući i kako zbog suzavca ne može duže da govori. On je pozvao i sve građane da ne odustanu, kao i da sutra dođu na protest u što većem broju. #AleksandraJovanovićaĆute #Skupštinu #beograd #belgrade #serbia #srbija #protests #aleksandarvucic Rojters: Hiljade ljudi u #Beogradu traži poništenje #izbora Hiljade ljudi okupilo se u centru Beograda u nedelju na antivladinom protestu zahtevajući poništenje parlamentarnih i lokalnih izbora pre nedelju dana za koje su međunarodni posmatrači rekli da nisu fer, javila je večeras iz Beograda agencija Rojters. #Drama u #Srbiji : Prosvjednici u Beogradu provaljuju u zgradu Skupštine, oglasio se i #Vučić ♬ original sound – TN Tv 24

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tetova News (@tetovanews)

@tn.lajmelokale
@tetovanews