Ballina Bota Dosja sekrete gjermane/ Plani i Putin për të nisur Luftën e Tretë...

Dosja sekrete gjermane/ Plani i Putin për të nisur Luftën e Tretë Botërore verën e ardhshme

Një raport ushtarak gjerman i zbuluar së fundmi zbulon se cili mund të jetë plani i Vladimir Putin për ta sjellë Perëndimin hap pas hapi në prag të Luftës së Tretë Botërore. Dhe ai fillon pas disa javësh. Dokumentet sekrete detajojnë “rrugën e mundshme të konfliktit” të despotit rus, e cila mund të arrijë kulmin e saj në verën e vitit 2025 në “Ditën X”, kur gjysmë milioni ushtarë të NATO-s dhe rusë do të përballen me njëri-tjetrin.

Dosja e siguruar nga gazeta “Bild” dhe që ka dalë nga Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë, paraqet saktësisht se si shefi i Kremlinit mund të përgatitet për një sulm hibrid ndaj NATO-s në fillim të dimrit të ardhshëm dhe një luftë të plotë verën e ardhshme. I klasifikuar si “Vetëm për përdorim zyrtar”, skenari rrëqethës e sheh Putinin të nisë planet e tij këtë shkurt me një mobilizim të ri prej 200 mijë burrash.

Moska mund të nisë një ofensivë pranverore kundër Ukrainës për të siguruar një fitore në qershor, e cila më pas do të pasohet me sulme hibride ndaj Perëndimit. Ndërkohë, tirani rus mund të planifikojë të aktivizojë trupa dhe raketa në krahun lindor të NATO-s, duke u përpjekur të destabilizojë Baltikun.

Por gjatë gjithë kohës, inteligjenca ushtarake gjermane beson se ai do të planifikojë fshehurazi të pushtojë Gap Suëalki, një korridor prej 60 miljesh që ndodhet midis territorit rus dhe tokës së NATO-s. Një veprim i tillë do ta dërgonte Perëndimin dhe Rusinë në prag të luftës dhe raporti sugjeron se Putini po përgatit një pushtim për verën e 2025.

E shënuar “Dita X” është ajo kur NATO parashikohet të urdhërojë 300 mijë ushtarë për të mbrojtur kufirin e saj lindor dhe 30 ditë më vonë këto trupa do të përballen me forcën e plotë të ushtrisë ruse me një “rezultat të panjohur”.

Më poshtë është plani me 10 hapa që ushtria gjermane duket se beson se Putini do të ndërmarrë për të tërhequr NATO-n në luftë me Rusinë duke shkaktuar shpërthimin e Luftës së Tretë Botërore.

1 shkurt 2024 – Rusia mobilizon 200 mijë burra

Brenda disa javësh, raporti beson se Putini mund të urdhërojë një mobilizim masiv prej 200 mijë burrash për të forcuar ushtrinë e tij të varfëruar pas gati 2 vitesh lufte të rëndë në Ukrainë.

2. Pranverë 2024 – Putin nis ofensivën e re

Kremlini më pas mund të fillojë një ofensivë të re në pranverë në të gjithë Ukrainën e përforcuar nga mbështetja e lëkundur perëndimore për Kievin. Skenari sugjeron që Rusia do ta rraskapitë ushtrinë e Ukrainës pak nga pak deri sa të arrijë përfundimisht fitoren në qershor.

3. Korrik 2024 – fillojnë sulmet në Perëndim

Hapi tjetër pason suksesin e Putinit në fushën e betejës dhe përfshin një sulm fillimisht të fshehtë dhe më pas të hapur ndaj Perëndimit duke përdorur një valë strategjish kibernetike dhe hibride të luftës. Këto sulme mund të çojnë në kriza dhe të ndihmojnë në nxitjen e pakicave etnike ruse për të shkaktuar konflikt dhe kaos brenda shteteve baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë.

4. Shtator 2024 – Ngritja e trupave në lindje

Shtatori i ardhshëm mund të shohë Moskën, siç bëri në vitin 2021 përpara pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës, të fillojë një grumbullim të madh trupash në Bjellorusi. Nën mbulesën e një “stërvitjeje ushtarake” në shkallë të gjerë të njohur si “Zapad 2024”, 50 mijë trupa do të vendosen në kufirin e shtetit kukull rus me shtetet e NATO-s të Polonisë dhe Lituanisë.

5. Tetor 2024 – plan sekret për Suwalki Gap

Rusia zhvendos trupa dhe raketa me rreze të mesme veprimi në Kaliningrad, territori më perëndimor i Rusisë. Enklava e Detit Baltik shtrihet midis Polonisë në jug dhe Lituanisë në veri dhe lindje. Ajo përdoret si një seli për flotën baltike të Rusisë dhe disa nga armatimet e saj më të fuqishme, duke përfshirë raketat hiper-sonike. Megjithatë, raporti i zbuluar thotë se lëvizja e trupave është një përpjekje e qëllimshme për të mashtruar Perëndimin dhe për të sugjeruar një sulm të afërt ndaj NATO-s.

 

Në vend të kësaj, qëllimi sekret i Kremlinit supozohet se do të jetë pushtimi dhe pushtimi i mëvonshëm i hendekut Suwalki – korridori i ngushtë polako-lituanez midis Bjellorusisë dhe Kaliningradit. Për Perëndimin, ajo është e vetmja lidhje tokësore me tre republikat ish-sovjetike baltike – Lituaninë, Letoninë dhe Estoninë – të cilat do të liheshin të pambrojtura nëse perëndimi humbte kontrollin e hendekut. Për Rusinë, kontrolli i korridorit do t’i jepte Moskës një lidhje tokësore me Kaliningradin nga Bjellorusia.

6. Dhjetor 2024 – destabilizimi i Balltikut

Nga dhjetori, Kremlini do të përpiqet të nxisë telashe dhe të krijojë artificialisht “konflikte kufitare” dhe “trazira” vdekjeprurëse në të gjithë Balltikun për të destabilizuar grupin e vogël të shteteve të NATO-s. Kjo do të ndodhë kur Shtetet e Bashkuara mund të jenë potencialisht pa lider për disa javë pas një humbjeje të mundshme zgjedhore për Joe Biden duke e shkëputur Amerikën nga punët e jashtme.

7. Mars 2025 – gënjeshtra lufte

Rusia më pas do të përdorë një mbledhje të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të akuzuar Perëndimin se po përgatitet të sulmojë Rusinë për të ndihmuar në formimin e shtysës për lëvizjen e mëtejshme të trupave dhe armëve në Bjellorusi. Moska tashmë do të kishte dy divizione tankesh, një divizion të mekanizuar të këmbësorisë dhe një seli divizioni të vendosura afër kufijve të NATO-s me më shumë se 70 mijë ushtarë.

8. maj 2025 – përgjigjet NATO

Më në fund në maj 2025, NATO vendos për “masa për parandalim të besueshëm” në mënyrë që të parandalojë një sulm të mundshëm në Hendekun Suëalki që tani duket i pashmangshëm. Mbi 200 mijë ushtarë të stacionuar në Bjellorusi dhe Kaliningrad janë gati të lëshohen.

9. Verë 2025 – “Dita X”

Në “Ditën X” misterioze dhe të frikshme, e cila bie diku në verën e vitit 2025, NATO do të dërgojë 300 mijë trupa në krahun e saj lindor për të kundërshtuar kërcënimin në rritje të paraqitur nga Rusia.

10. 30 ditë më vonë – “LTB’

Sipas raportit, plani i Putinit për “rrugën drejt konfliktit” përfundon saktësisht 30 ditë pas kësaj – me rezultatin e bllokimit ushtarak të pasigurt. Mbi gjysmë milioni trupa ruse dhe të NATO-s do të qëndrojnë kundër njëri-tjetrit në Hendekun Suëalki duke e çuar botën në skajin e një Lufte të Tretë Botërore.

Një zëdhënës i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes tha për Bild se nuk donin të komentonin mbi skenarin specifik të mbrojtjes së aleancës – të quajtur “Aliance Defense 2025”. Ata thanë: “Në thelb, mund t’ju them se shqyrtimi i skenarëve të ndryshëm, edhe nëse janë jashtëzakonisht të pamundur, është pjesë e biznesit të përditshëm ushtarak, veçanërisht në stërvitje”. ©LAPSI.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews