Ballina Bota Amerika nis sulmin ndaj Iranit, bombardon 85 baza në Irak dhe Siri

Amerika nis sulmin ndaj Iranit, bombardon 85 baza në Irak dhe Siri

SHBA-të kanë nisur sulmet ajrore kundër grupeve të mbështetura nga Irani në Siri dhe Irak, thanë dy zyrtarë amerikanë për CBS News.

Ata pasojnë një sulm me dron që synoi një bazë ushtarake amerikane në Jordani, e cila vrau tre ushtarë amerikanë dhe plagosi dhjetëra të tjerë.

Sipas njoftimeve të para, bëhet me dije se janë goditur nga bombarduesit amerikanë 85 baza në total, në Irak dhe Siri.

Nga ajo çfarë kuptohet, avionë të mëdhenj bombardues janë nisur nga SHBA-të drejt Lindjes së Mesme vetëm për të realizuar këtë goditje të koordinuar, e cila mund të jetë vetëm e para, me një mori pasuesesh.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tetova News (@tetovanews)

Janë përdorur deri tani 125 municione ushtarake me saktësi të lartë veprimi, indikacion ky se forcat amerikane kërkojnë dëme minimale në infrastrukturë civile dhe maksimale ndaj trupave të Gardës Revolucionare të Iranit.

Detaje të tjera pritet të bëhen publike në vazhdim, pasi sulmi i madh amerikan vijon.

Ushtarët amerikanë në rajon janë shënjestruar vazhdimisht në Irak dhe Siri nga përfaqësuesit e Iranit që nga shpërthimi i konfliktit Izrael-Gaza tetorin e kaluar – por është hera e parë që ushtarët amerikanë vriten nga sulmet në rajon në atë periudhë kohore.

Inteligjenca amerikane beson se droni i përdorur për të sulmuar objektin ishte prodhuar nga Irani, sipas katër zyrtarëve amerikanë që kanë folur për Reuters.

Tre ushtarët e vrarë ishin anëtarë të Rezervës së Ushtrisë: William Rivers, 46 vjeç dhe Kennedy Sanders dhe Breonna Moffett, të cilët ishin të dy në të 20-at.

Të paktën 41 të tjerë u plagosën.

Bota ka pritur të shohë se si do të përgjigjen SHBA-të, pasi Shtëpia e Bardhë u zotua se do të bënte gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur trupat.

Megjithatë, ajo theksoi se nuk po kërkonte një luftë me Iranin.

Pse Amerika do të kryente sulme në Irak dhe Siri?

Është në përgjigje ndaj një sulmi në Jordaninë veri-lindore të dielën nga militantët e mbështetur nga Irani. Irani ka mohuar përfshirjen.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tetova News (@tetovanews)

Por pse SHBA-të po i synojnë këto vende?
Ka një numër të madh bazash, dyqanesh armësh dhe deposh trajnimi në të gjithë Irakun dhe Sirinë, që i përkasin një morie milicish të mbështetur nga Irani.

Këto milici trajnohen, pajisen dhe financohen nga Forca Quds e Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC), por jo domosdoshmërisht të drejtuara prej tyre.

Këto milici kanë nisur më shumë se 170 sulme ndaj bazave amerikane në rajon që nga 7 tetori. SHBA e dinë se kush janë dhe ku janë.

Dhe SHBA-të kishin kryer tashmë sulme me raketa në disa prej këtyre bazave pas sulmeve të veçanta ndaj trupave amerikane.

Çfarë është Forca Quds e Iranit?
Forca Quds është krahu ndërkombëtar i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC), të cilin Teherani thuhet se e përdor për të çuar përpara qëllimet e tij të politikës së jashtme.

Irani e ka pranuar rolin e Forcave Quds në konfliktet në Siri, ku ka këshilluar forcat besnike të presidentit Bashar al-Assad dhe ka armatosur mijëra militantë myslimanë shiitë që luftojnë përkrah tyre, dhe Irakun, ku ka mbështetur një paraushtarakë të dominuar nga shiitë. forcë që ndihmoi në mposhtjen e Shtetit Islamik.

Grupi është akuzuar gjithashtu nga SHBA për komplot ose kryerje të sulmeve terroriste, drejtpërdrejt ose nëpërmjet përfaqësuesve të tij, në pesë nga shtatë kontinente.

Gjenerali Qasem Soleimani – komandanti famëkeq i Forcave – u vra në një sulm ajror amerikan në Bagdad, Irak, në janar 2020.

@tn.lajmelokale
@tetovanews