Ballina Sport Lewis Hamilton largohet nga Mercedes, nënshkroi me Ferrarin

Lewis Hamilton largohet nga Mercedes, nënshkroi me Ferrarin

Skuadra e Formula 1 Mercedes-AMG Petronas konfirmoi lajmin e bujshëm dhe zyrtarizoi ndërprerjen e bashkëpunimit me një nga pilotët më të mirë të të gjitha kohërave, Lewis Hamilton, i cili nënshkroi kontratë me Ferrarin.

Njoftimet bombastike të ditës së sotme për kalimin e britanikut të famshëm te Ferrari u konfirmuan pasi Mercedes shënoi ndërprerjen e bashkëpunimit me Hamilton në faqen e tij zyrtare.

Mercedes-AMG Petronas konfirmoi se në fund të sezonit do të ndahen me Hamiltonin, i cili aktivizoi opsionin për të ndërprerë marrëveshjen e bashkëpunimit të nënshkruar në gusht të vitit të kaluar dhe ky sezon do të jetë i fundit në Mercedes pas 11 vitesh bashkëpunim.

“Për sa i përket integrimit të ekipit dhe shoferit, marrëdhënia jonë me Lewis është bërë më e suksesshmja në sport dhe është diçka që ne e shikojmë prapa me krenari. Lewis do të mbetet përgjithmonë një pjesë e rëndësishme e historisë sonë. E dinim se partneriteti ynë do të arrinte një fundi, dhe ajo ditë erdhi. Ne e pranojmë vendimin e Lewis për të kërkuar një sfidë të re”, tha shefi i ekipit Toto Wolff.

Mercedes bëri të ditur se së shpejti do të fokusohen në alternativa, ndërsa Hamilton tregon se Mercedes do të mbetet përgjithmonë pjesë e jetës së tij.

“Kam kaluar 11 vite të pabesueshme me këtë ekip dhe jam krenar për atë që kemi arritur së bashku. Mercedes ka qenë pjesë e jetës sime që kur isha 13. Është vendi ku u rrita, kështu që vendimi për t’u larguar ishte një nga më të vështirat për mua. “Kam bërë ndonjëherë të sjellë. Megjithatë, është koha e duhur që unë të ndërmarr këtë hap”, shtoi Hamilton.

Ndërkohë, Ferrari njoftoi se kishte nënshkruar një kontratë shumëvjeçare me një nga pilotët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe një kampion kampion shtatë herë.

“Scuderia Ferrari është krenar të njoftojë se Lewis Hamilton do të vozisë për ekipin e Ferrarit nga viti 2025 pas nënshkrimit të një kontrate shumëvjeçare”, tha klubi italian shkurtimisht.

@tn.lajmelokale
@tetovanews