Ballina Bota Publikohet biseda e shumëpritur/ BBC: Çfarë përfiton Vladimir Putin nga intervista me...

Publikohet biseda e shumëpritur/ BBC: Çfarë përfiton Vladimir Putin nga intervista me Tucker Carlson?

Intervista e shumëpritur e presidentit rus Vladimir Putin me personalitetin konservator të medias amerikane, Tucker Carlson do të transmetohet të enjten mbrëma, ka thënë ish-prezantuesi i Fox News.

Intervista, e cila u regjistrua të martën sipas Kremlinit, do të transmetohet në faqen e internetit të Carlson në orën 00:00 (lokale shqiptare), dhe gjithashtu do të postohet në X, i njohur më parë si Twitter.

Ulja e profilit të lartë shënon herën e parë që udhëheqësi rus pranon një intervistë me një media perëndimore që kur nisi pushtimin e tij në shkallë të plotë të Ukrainës pothuajse dy vjet më parë dhe vjen pasi luftimet në vend kanë arritur në një ngërç.

Carlson ka pohuar në mënyrë të rreme se “asnjë gazetar i vetëm perëndimor nuk ka marrë mundimin të intervistojë” Putinin në atë kohë. Në realitet, gazetarë të panumërt nga vendet perëndimore, duke përfshirë redaktorin e BBC-së për Rusinë, Steve Rosenberg, i kanë dërguar Kremlinit kërkesa të përsëritura për intervista. Të gjitha këto janë injoruar.

Vetë sekretari i shtypit i Kremlinit, Dmitry Peskov, pranoi se Carlson ishte i pasaktë gjatë një konference për shtyp të mërkurën, duke i thënë BBC-së në Moskë: “Carlson nuk është i saktë dhe ai nuk mund ta dinte këtë. Ne kemi marrë shumë kërkesa për intervista me president.”

Por intervista është një grusht shteti i madh për Carlson, i cili është rimëkëmbur me shpejtësi që kur u shkarkua në mënyrë spektakolare nga Fox News vitin e kaluar. Kjo i lejon atij të prezantojë kompaninë e tij të re mediatike, e cila u lançua në X vitin e kaluar, si një lojtar kryesor në peizazhin mediatik.

Intervista është reciprokisht e dobishme për Putin. Kërkesa e Carlson ka ardhur në një moment të përshtatshëm për liderin rus për një kohë të gjatë, paraqitjet e të cilit në media janë koreografi të forta dhe të kontrolluara nga Kremlini.

Në SHBA, përpjekjet për të miratuar legjislacionin për dhënien e ndihmës së re ushtarake për Ukrainën, e konsideruar gjerësisht si thelbësore për vazhdimin e luftës, kanë ngecur në Kongres. Të mërkurën, projektligji i fundit që do të kishte akorduar 60 miliardë dollarë fonde thelbësore për Kievin po përparonte përmes Senatit, por u përball me kundërshtim të ashpër nga republikanët në Dhomë.

Në mungesë të ndihmës së re ushtarake, përpjekjet e Ukrainës për të përzënë forcat ruse nga vendi dhe për të nisur kundërofensiva të reja në jug dhe në rajonin lindor të Donbasit janë rezultuar praktikisht të pamundura.

Disa republikanë të lartë, duke përfshirë udhëheqësin e Senatit të partisë Mitch McConnell, mbeten të përkushtuar për të detyruar atë ndihmë të re. Por ata përballen me armiqësi në rritje nga anëtarët e djathtë të partisë së tyre, të cilët janë mbytur me koston spirale të konfliktit dhe po shtyjnë kundër përfshirjes së SHBA në konfliktet globale.

Kremlini do të shpresojë që, duke bërë një intervistë me një prezantues të shquar konservator televiziv, ligjvënësit republikanë do të jenë të ndjeshëm ndaj narrativave të Moskës që zakonisht përdoren vetëm në mediat vendase ruse. Carlson ka pasur gjithashtu një marrëdhënie të gjatë dhe reciprokisht të dobishme me Donald Trump, kandidatin e supozuar republikan për president, i cili ka shprehur skepticizëm për mbështetjen e Ukrainës.

Platforma e Carlson ofron një mundësi për Kremlinin që të arrijë një audiencë më të gjerë, potencialisht simpatike dhe shumë konservatore në SHBA. Në të kaluarën, ish-prezantuesi i Fox News ka nisur sulme të ashpra ndaj presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe është bërë aleat me përpjekjen e Putinit për të përqafuar të ashtuquajturat “vlera tradicionale”, një frazë që përfshin sulme ndaj personave LGBT në Rusi.

“Spin-doktorët” e Kremlinit gjithashtu kanë një sy në Evropë, e cila do të lihet të mbështesë financiarisht Ukrainën nëse Amerika tërheq ndihmën. Politika në kontinent po ndryshon. Sondazhet tregojnë nivele në rritje të hezitimit midis publikut evropian për mbështetjen e vazhdueshme për Ukrainën. Një numër partish populiste të krahut të djathtë, disa prej tyre me prirje pro-ruse, kanë pasur sukses në zgjedhje në vende të ndryshme. Të tjerët, duke përfshirë fuqitë ekonomike si Franca dhe Gjermania, po ecin mirë në sondazhe.

Por ka edhe një element të brendshëm në procedurë. Rusia do të mbajë zgjedhjet presidenciale muajin e ardhshëm, dhe ndërsa gara është pothuajse e sigurt se do të fitohet nga Putin, me sfiduesin e tij të vetëm kundër luftës të skualifikuar të enjten, intervista me Carlson i lejon udhëheqësit rus të prezantohet si një burrë shteti ndërkombëtar me një prani globale për audiencën e tij në shtëpi.

Në të vërtetë, media shtetërore ruse ka shpenzuar disa ditë duke e trajtuar Carlson si një personazh të famshëm. Në një mbulim pa frymë, TV shtetëror ndoqi mbërritjen e personalitetit të medias dhe transmetoi pamje të udhëtimeve të ndryshme në restorante dhe një vizitë për të parë baletin Spartacus në Teatrin Bolshoi. Së fundmi, Moska do të vëzhgojë nga afër shenjat në rritje të ndarjeve të brendshme politike në Ukrainë.

Të enjten, presidenti Zelensky tha se ai po zëvendësonte komandantin e tij të lartë ushtarak, gjeneralin Valery Zaluzhny, mes thashethemeve për një përçarje mes dy burrave. Kjo do të jetë muzikë për veshët e Putinit, qëllimi i tij përfundimtar, përveç pushtimit ushtarak të Ukrainës, është largimi i qeverisë Zelensky në mënyrë që ta zëvendësojë atë me një pro-ruse nën kontrollin e tij.

Në rast të dështimit të kësaj, lideri i Kremlinit shpreson se Evropa dhe Amerika do të lodhen nga lufta dhe do të bëjnë presion mbi ukrainasit për të filluar negociatat për t’i dhënë fund konfliktit me kushte që do të ishin të favorshme për Moskën.

Dosja, Marrë nga BBC

@tn.lajmelokale
@tetovanews