Ballina Bota Analiza e Francis Fukuyama/ Nuk është ende vonë për të ndalur rrënimin...

Analiza e Francis Fukuyama/ Nuk është ende vonë për të ndalur rrënimin politik të SHBA

Kur institucionet e një shoqërie nuk arrijnë të përshtaten me rrethanat që kanë ndryshuar, ajo që pason është skleroza.

*Nga Francis Fukuyama

Sipas organizatës jofitimprurëse Freedom House, ka pasur një rënie të vazhdueshme në sasinë dhe cilësinë e demokracive liberale në mbarë botën në 18 vitet e fundit. Ndër vendet e prapambetura, nuk ka asnjë rast më serioz se ai i Shteteve të Bashkuara.

Institucionet amerikane kanë qenë në rënie të vazhdueshme prej kohësh dhe tashmë janë në një pikë krize të madhe. Gati një e treta e elektoratit beson të pavërtetën se presidenti Joe Biden vodhi zgjedhjet e vitit 2020. Sondazhet sugjerojnë se votuesit do të ishin të gatshëm për të rizgjedhur Donald Trump, ish-presidentin që propagandoi këtë gënjeshtër tek mbështetësit, duke i çuar të sulmonin Kapitolin më 6 janar 2021 në një përpjekje për ta mbajtur atë në pushtet. I njëjti Trump refuzon të mbështesë Ukrainën dhe së fundmi ftoi Rusinë të sulmojë çdo aleat të NATO-s që nuk ka paguar një borxh imagjinar për mbrojtjen e SHBA-së. Me 5 fitore paraprake nën xhepin e tij, dhe me më shumë që do të vijnë “super-të martën” e javës së ardhshme, ai është pranë emërimit si kandidati republikan. Pasojat që do të rrjedhin nga rizgjedhja e tij në nëntor do të prekin çdo pjesë të globit.

Rrënimi politik vjen kur institucionet e një shoqërie nuk arrijnë të përshtaten me rrethanat në ndryshim. Kjo ka vazhduar për një brez, dhe tashmë po kulmon me një krizë të madhe që do të ndodhë gjatë 8 muajve të ardhshëm. Sistemi i SHBA-së është ndërtuar rreth një grupi kompleks institucionesh kontrolli dhe balancimi që e bëjnë të lehtë për pakicat në politikë të pengojnë vullnetin e shumicës. Kur këto institucione kombinohen me polarizimin ekstrem politik, ato krijojnë paralizë qeveritare dhe paaftësi për të kryer edhe funksione bazë si miratimi i një buxheti vjetor.

Disa nga këto ngurtësi janë ndërtuar në kushtetutën e SHBA. Kolegji Zgjedhor në mënyrë dramatike mbivlerëson banorët e shteteve më të vogla, ndërsa Senati është një burim i madh i përfaqësimit të pabarabartë. Wyoming, me një popullsi prej më pak se 1 milion banorë, ka dy senatorë, ashtu si Kalifornia me pothuajse 40 milionë banorë. Legjislacioni rutinë kërkon miratimin nga super-shumicat, që do të thotë se 40 nga 100 senatorë mund të bllokojnë çdo gjë që nuk u pëlqen.

Ajo që është veçanërisht zemëruese në lidhje me bllokimin e financimit për Ukrainën, për shembull, është se shumica e anëtarëve të Dhomës dhe Senatit, si dhe një pjesë e madhe e publikut e favorizojnë një masë të tillë. Megjithatë, ata nuk mund të miratojnë një projekt-ligj, sepse një fraksion konservator i guximshëm brenda anëtarëve të Dhomës Republikane kundërshton me vendosmëri, jo vetëm financimin e Ukrainës, por çdo marrëveshje dypartiake që përfshin demokratët.

LEXO EDHE: Analiza therrëse / Emmanuel Todd: “Lufta e Tretë Botërore ka filluar”

Në Amerikën e sotme të polarizuar, republikanët Maga janë të prirur të vënë veton thjesht për hir të minimit të palës tjetër. Ata prej muajsh kanë kërkuar masa më të forta sigurie në kufirin jugor. Biden, iu dorëzua në thelb kërkesave të tyre në mënyrë që të merrte fondet për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, pikë në të cilën Trump, ende vetëm një kandidat, ndërhyri për të vënë veton ndaj marrëveshjes, sepse ai nuk donte që presidenti të merrte ndonjë meritë.

Disa aspekte të tjera të rendit politik amerikan kanë kontribuar në polarizimin. Presidencializmi mbyll fituesin për një mandat 4-vjeçar të pandryshueshëm dhe ai person mund të shkarkohet vetëm përmes “impeachment”, që është një proces jashtëzakonisht i vështirë. Një nga avantazhet më të mëdha të Trump sot është mosha dhe rënia e popullaritetit në përgjithësi për Biden. Në një sistem parlamentar, elita e partisë mund të lëvizë për të zëvendësuar një lider të dështuar me dikë më të pranueshëm, por kjo nuk mund të ndodhë në SHBA.

Kjo lidhet nga ana tjetër me procesin e gjatë të Amerikës për zgjedhjen e kandidatëve nga partitë. Sistemi i votimit të parë, kur kombinohet me zgjedhjet paraprake popullore, favorizon kandidatët në secilin ekstrem. Për shkak të një vendimi të Gjykatës së Lartë që barazon shpenzimet e fushatës me fjalën e lirë, paratë bëjnë një ndryshim të jashtëzakonshëm në zgjedhjet në SHBA.

Të gjitha këto probleme mund të zgjidhen përmes reformave. Shtetet mund të kërkojnë që votat elektorale të ndahen në baza proporcionale. Votimi me pluralitet mund të zëvendësohet nga votimi sipas renditjes që do t’u kërkonte votuesve të specifikonin preferencat e vendit të dytë dhe të tretë dhe të lehtësonin shfaqjen e palëve të treta. Vendi mund të vendosë kufizime më të forta në financimin e fushatave dhe kërkesa për super-shumica me 60 vota në Senat mund të shfuqizohet. Kjo listë nuk prek as reformat e mëdha kushtetuese, si shkrirja e kolegjit zgjedhor apo ndryshimet në pushtetin e Senatit, që tani për tani, janë në sferën e fantazisë.

Sado frustruese të jenë këto probleme, ato janë vetëm maja një ajsbergu shumë më të madh. Teksa Trump ka qenë një demagog jashtëzakonisht i aftë, ajo që e shtyn këtë kthesë drejt së djathtës janë vetë votuesit. Ka shumë udhëheqës “normalë” republikanë që e kuptojnë pse politikat populiste janë të këqija për vendin, por megjithatë ata i mbështesin sepse jetojnë me frikën e votuesve bazë të tyre.

Çdo demokraci varet nga një elektorat që është i mirëinformuar dhe mbështetës i normave mbi të cilat mbështetet sistemi. Por një numër befasues amerikanësh kanë pranuar teoritë e çuditshme konspirative dhe realitetet alternative. Sondazhet tregojnë se 17% mbështesin QAnon, narrativat e të cilit përfshijnë edhe teori se demokratët pinë gjakun e fëmijëve në tunelet e fshehta nën Uashington. Mbi gjysma e republikanëve besojnë se vaksinat janë më shumë të dëmshme sesa të dobishme, ndërsa shumë ungjillorë mendojnë se mbyllja e kishave gjatë pandemisë ishte e para e një fushate nga liberalët për të mbyllur kishat e tyre përgjithmonë.

Një nga transformimet më të mëdha që ka ndodhur në shoqërinë amerikane gjatë dekadës së fundit ka qenë një revolucion në vlerësimin moral të vetë vendit. Për pjesën më të madhe të historisë së vendit, njerëzit besonin në disa versione të përjashtimit amerikan, sipas të cilit vendi ishte një frymëzim për popujt e shtypur në mbarë botën.

Kjo ishte dikur veçanërisht e vërtetë për konservatorët, por sot republikanët Maga besojnë se vendi i tyre është i përshkuar nga korrupsioni moral. Besimi në demokracinë amerikane është zëvendësuar nga admirimi për burrat e fortë dhe qeveritë autoritare jashtë shtetit. Trump lavdëron Xi Jinping të Kinës dhe Kim Jong Un të Koresë së Veriut për sundimin e popullit të tyre me dorë të hekurt.

Partia Republikane është kthyer në izolacionizmin e saj të para 1941, por është izolacionizëm me një ndryshim. Në atë kohë, izolacionistët besonin se Amerika ishte e pastër dhe nuk duhej të njollosej nga shoqërimi me vendet e huaja. Sot, ata besojnë se vendi i tyre ka nevojë për pastrim.

Është e panevojshme të thuhet se ky migrim i antiamerikanizmit nga e majta në të djathtë ka implikime të mëdha për rendin botëror. Një fitore për Trump në nëntor do të thotë një fund vendimtar për mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën. Me kalimin e kohës, mund të na duhet të shohim pushtimin e Kievit nga forcat ruse. Por Vladimir Putin nuk do të ndalet me kaq dhe Trump e ka bërë të qartë se nuk ka ndërmend të luftojë për të mbrojtur aleatët e NATO-s. Në intervistën e tij me Tucker Carlson, Putin tha se nuk do të sulmonte Poloninë apo Lituaninë, por ai nuk përmendi Estoninë, e cila si Ukraina ka një pakicë rusishtfolëse.

Një logjikë e ngjashme do të zbatohej për aleatët aziatikë si Koreja e Jugut dhe Japonia. Kushdo që mendon se Trump do të mbronte Tajvanin kundër një pushtimi kinez, duhet të mendojë përsëri.
Megjithatë, nuk është tepër vonë për ta ndalur këtë proces të kalbjes. Shumica e amerikanëve nuk e kuptojnë thellësinë e kërcënimit themelor që Trump paraqet për demokracinë e tyre, por e konsiderojnë atë si një politikan normal me preferenca politike disi të ndryshme. Kushdo që imagjinon se një mandat i dytë i Trump thjesht do të përsërisë të parin, nuk i ka kushtuar vëmendje asaj që ai ka thënë dhe bërë.

Demokratët kanë shumë punë për të bërë që të zgjojnë njerëzit të shohin madhësinë e sfidës me të cilën përballet vendi. Nëse kjo ndodh, ekziston mundësia që, në vend që të arrijnë një tjetër fitore të ngushtë, ata të fitojnë me vendosmëri. Nëse kjo ndodh, ata mund të fillojnë të mendojnë për reforma që do të ndryshojnë procesin e kalbjes. Besimtarët në një Amerikë klasike liberale duhet të zvogëlojnë aftësinë e pakicave politike për të penguar shumicën dhe të thjeshtojnë proceset dhe procedurat jashtëzakonisht komplekse për ta bërë qeverinë më efektive. Por së pari, ata duhet të fitojnë.

*Shkrimtari është autor i “Liberalizmi dhe pakënaqësitë e tij”

©Marrë nga Financial Times, përshtati në shqip LAPSI.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews