Ballina Aktualitet Kultura Njihuni me shkupjanen që po mahnitë Oksfordin dhe universitetet tjera elitare

Njihuni me shkupjanen që po mahnitë Oksfordin dhe universitetet tjera elitare

Vigjilenca Abaza është vajza e re nga Shkupi që po mahnitë edhe universitetet elitare në botë, njofton agjencia e lajmeve INA.

Edhe pse në moshë të re, ajo ka arritur të botojë librin në “Oxford University Press”shtëpi a botuese më prestigjoze në botën akademike.

Ky libër do të jetë një referencë për të gjithë ata që do të arsimohen në universitetet më të mira të botës. Përveç librit, ajo ka shkruar 25 punime shkencore të botuara në revista prestigjioze.

Ajo është gjithashtu pjesë e STELA, i cili ka për qëllim të avansoj të drejtat politike dhe civile të gravesi profesioniste në shoqëri.

Vigjilenca e cila njeh disa gjuhë botërore dhe është një jurist e shkëlqyer ka doktoruar në
Ajo në Universitetin e Amsterdamit është në top 10 e studentëve më të mirë në klasë.

Në biografinë e saj magjepsëse thuhet se ajo është pjesë e ekipit të autorëve që kanë shkruar direktivën për mbrojtjen e informatorëve të Bashkimit Europian. Është në procedurën e Komisionit Evropian në Bruksel dhe që zbatimi duhet të kryhet në të gjitha shtetet anëtare të BE. (INA)

@tn.lajmelokale
@tetovanews