Ballina Bota Mbreti Mswati III i ndryshon emrin vendit të tij

Mbreti Mswati III i ndryshon emrin vendit të tij

Mbreti i Swazilandit Mswati III ka njoftuar se ka riemëruan vendin e ti si Mbretëria e Swatini.

Monarku njoftoi ndryshimin zyrtar në festimet e Jubileut të Artë për 50 vjetorin e pavarësisë së Swazisë.

Festimet shënuan gjithashtu ditëlindjen e 50 të mbrtetit.

Kombi jugor i Afrikës është një monarki absolute.

Mbreti, i njohur si Ngëenyama ose “luani”, është i njohur për shumë gra të tij dhe për respektimin e veshjes tradicionale.

Swaziland është një anëtar i Komonuelthit.

/Ora News.tv/

 

Artikulli paraprakRikthim në Luftën e Ftohtë? Pranë ndërprerjes fluturimet direkte SHBA-Rusi
Artikulli tjetër70 milion meshkuj beqarë, sociologët japin alarmin: Pse janë rrezik për shoqërinë