Ballina Bota Trump dhe Macron me marrëveshje të re bërthamore për Iranin

Trump dhe Macron me marrëveshje të re bërthamore për Iranin

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron kanë thënë se mund të ketë një marrëveshje të re për programin bërthamor të Iranit, transmeton Klan Kosova.

Pas bisedimeve në SHBA, Trump i cili është skeptik për marrëevshjen që u arrit në vitin 2015 tha se do të realizohet një marrëveshje edhe më e madhe.

Irani paralajmëroi për “pasoja të rënda” nëse SHBA-të tërhiqen nga marrëveshja.

Macron kishte lobuar që Trump të vazhdonte me marrëveshjen, duke thënë se nuk kishte alternativë më të mirë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews