Ballina Bota 100 vjet nga vrasja e carit të Rusisë dhe familjes së tij

100 vjet nga vrasja e carit të Rusisë dhe familjes së tij

100 vjet më parë, Cari i Rusisë Nicholas II dhe familja e tij u vranë nga një skuadër pushkatarash.

Për shumë vite, rrethanat e vdekjes së tyre mbetën mister.

Eshtrat u gjendën në një moçal jashtë qytetit siberian Ekaterinburg, ku familja mbretërore u mbajt e mbyllur.

Në vitin 1998, ata u zhvarrosë në St Petersburg.

Olga Romanoff, mbesa e madhe e Carit të Rusisë, ka dëshmuar në një dokumentar të BBC. Ajo tregon se gjyshja e saj, Xenia, ishte motra e Carit Nicholas II ndërsa i ati i saj, nipi më i madh i Carit. Babai e thëriste atë xhaxha Nicky. Nicholas II e adhuronte dhe bashkë bënin thuajse çdo gjë. I ati kishte marrëdhënie të ngushta me Carin dhe Careshën si dhe me vajzat e tyre, sepse kishin një moshë/SYRI.NET/

Artikulli paraprakIzrael-Iran, paralajmërohet përplasja ushtarake në Siri
Artikulli tjetërJa pse duhet të hani sa më shumë kumbulla