Ballina Bota Danimarka tërheq forcat speciale nga Iraku

Danimarka tërheq forcat speciale nga Iraku

Rreth 60 forca speciale të Danimakrës do tëtërhiqen nga Iraku, kjo pasi që shumë zona të kontrolluara nga i ashtuquajturi Shteti Islamik janë çliruar.

Mbështetja do të përfundojë në fund të vjeshtës, bën të ditur Ministria e Mbrojtjes e Danimarkës.

Por, rreth 180 forca ushtarake ende do të qëndrojnë në bazën ajrore të al-Asadit në Irak dhe do të kontribuojnë në mbikëqyrje si pjesë e një koalicioni ndërkombëtar që lufton grupin militant islamik./sn/

Artikulli paraprakSamiti i Sofjes, pas takimeve një foto e përbashkët
Artikulli tjetërRasti “Tanku”, PSP-ja kërkon dënim me burg për Gruevskin