Ballina Bota Dhuna në Gaza shkon në 37 numri i të vrarëve, 1300 të...

Dhuna në Gaza shkon në 37 numri i të vrarëve, 1300 të plagosur

Të paktën 37 palestinezë janë vrarë dhe 1,300 të plagosur nga trupat izraelite në përleshjet në kufirin e Gazës, thonë zyrtarët palestinezë.

Dhuna vjen përpara hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem, e cila ka zemëruar palestinezët.

Ata e shohin atë si mbështetje të qartë amerikane për sundimin izraelit mbi të gjithë qytetin.

Kishte edhe fëmijë midis të vrarëve thotë ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi.

Palestinezët hodhën gurë dhe bomba zjarri, ndërsa ushtria izraelite përdori snajperë.

Ushtria e Izraelit tha se 35,000 palestinezë po merrnin pjesë në “trazira të dhunshme” përgjatë rrethojës së sigurisë dhe se trupat e saj vepronin “në përputhje me procedurat standarde”./sn/

Artikulli paraprakFlet nëna e baronit të drogës El-Chapo: U rritë në një shtëpi lloqi, biznesin e nisi me portokaj
Artikulli tjetërRasti “Tank”, Penalja lejon PSP-në të propozojë dëshmi të reja