Ballina Bota Po pastrohet ushtria gjermane: Deri më tani janë zbuluar 89 djathtistë dhe...

Po pastrohet ushtria gjermane: Deri më tani janë zbuluar 89 djathtistë dhe 24 islamistë

Ushtria gjermane viteve të fundit si pjesë të sajë ka zbuluar 89 persona të cilët janë djathtistë ekstrem dhe 24 islamistë, ka bërë të ditur gazeta gjermane “Funke Mediengruppe”.

“Nga viti 2010 deri në vitin 2018, 89 pjesëtarë të ushtrisë gjermani janë klasifikuar si ekstremistë të së djathtës”, kanë bërë të ditur gazeta nga burimet e ministrisë së mbrojtjes, transmeton gazetametro.net

Nga ky rast 67 prej tyre kanë qenë para vitit 2011, kohë kjo kur Gjermani e kishte ndërprerë ligjin që patjetër duhet të kryhej ushtria.

Nga ushtria janë përjashtuar 86 ushtarë ndërsa 3 të tjerët janë ende nën hetime. Identiteti i tyre është ende i pazbuluar./gazetametro.net

Artikulli paraprakMc Kresha sjell këngën e re “Boulevard” (VIDEO)
Artikulli tjetërU lirua nga burgu për 1 milion dollarë