Ballina Bota Putin: Jemi të gatshëm për dialog me Trumpin

Putin: Jemi të gatshëm për dialog me Trumpin

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se është gati të angazhohet në dialog me Shtetet e Bashkuara.

Trumpi në fillim të këtij viti bëri të ditur se të dy liderët duhet të takohen së shpejti.

Duke folur në një forum ekonomik në Shën Petersburg, në praninë e presidentit francez Emanuel Makron, Putini tha se për shkak të çështjes iraniane, Koresë së Veriut dhe frikës nga armët e reja, samiti është shumë i rëndësishëm.

“Ne jemi të gatshëm për një dialog me Trumpin, por tani për tani nuk funksionin. Shumë probleme janë shfaqur”, tha Putini.

Artikulli paraprakDua që Moska të mbetet anëtare e Këshillit të Evropës, thotë Macroni
Artikulli tjetërPutin nuk njeh limite: Mund të dorëhiqem nga posti i Presidentit…por jo nga pushteti