Ballina Bota Rikthim te gjuha e ashpër, Koreja e Veriut: Jugu i paaftë dhe...

Rikthim te gjuha e ashpër, Koreja e Veriut: Jugu i paaftë dhe i pakuptimtë!

Koreja e Veriut thotë se nuk do të rifillojë bisedimet me Jugun derisa çështjet midis dy vendeve të zgjidhen. Kryenegociatori i saj i hodhi poshtë autoritetet e Koresë së Jugut, duke kthyer retorikën e ashpër, e duke i cilësuar si të paaftë dhe të pakuptimtë.

Pheniani është i zemëruar me ushtrimet e vazhdueshme ushtarake të aleatëve SHBA-Kore e Jugut në gadishull dhe bisedimet e planifikuara midis presidentit Donald Trump dhe Kim Jong-un janë vendosur në dyshim serioz.

Koreja e Jugut është ofruar të veprojë si një urë lidhëse mes të dy palëve, por kjo tani duket më pak e mundshme pas deklaratës së Koresë së Veriut.

Kryenegociatori Ri Son-gwon u kthye në origjinë sot, duke përdorur gjuhën e zemëruar që Veriu e ka përdorur më parë, në komentet e raportuara nga agjencia shtetërore e lajmeve KCNA. Ai kritikoi autoritetet e Koresë së Jugut për lejimin e “shamisë njerëzore” (një referencë ndaj një defekti të Koresë së Veriut) për të folur në Asamblenë Kombëtare të Seulit.

Të martën, Koreja e Veriut u tërhoq nga një takim të planifikuar më herët me Korenë e Jugut për shkak të zemërimit për fillimin e stërvitjeve ushtarake të përbashkëta ushtarake SHBA-Jug.

Më pas lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se mund të dilte nga samiti me SHBA-në nëse administrata Trump këmbëngulte për heqjen dorë nga armët e saj bërthamore në mënyrë të njëanshme.

Stërvitjet e tanishme luftarake ajrore, të njohura si Max Thunder përfshijnë rreth 100 avionë luftarakë që kryejnë ushtrime mbi gadishullin Korean. Koreja e Veriut i përshkroi ato si një “provokim” dhe një provë për një pushtim të mundshëm.

Artikulli paraprakGjermania goditet nga tornado (VIDEO)
Artikulli tjetërArtur Zheji parashikon fundin e Ramës: Je një mjeran dhe qesharak, do të të hanë qentë