E hënë, 27 Shtator, 2021

Dy viktima dhe 62 raste të reja me Covid-19, 12 nga Tetova (VIDEO)

Must Read

Në 24 orët e fundit, nga 771 teste e bëra 62 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Shkupi vazhdon të mbetet vatra kryesore e infektimit me 24 raste të reja. Por numër i lartë është regjistruar edhe në Shtip 14 raste si dhe në Tetovë ku kemi 12 raste të reja. 4 raste janë regjistruar në Strugë, 3 Gostivar, 2 Kumanovë dhe nga një në Veles, Koçan dhe Vallandovë. Dje ndërruan jetë edhe dy pacientë nga Virusi Korona në vend. Në Spitalin ‘8 Shtatori’ ndërroi jetë pacienti 60 vjeçar nga Struga, i hospitalizuar që nga 22 Maji. U evidentua edhe pacienti 64 vjeçar, i cili u pranuan në Spitalin e Gostivarit me 29 Maj dhe po të njëjtën ditë ndërroi jetë, por që më pas u diagnostikua me CoVid-19 – njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Gjatë testimeve në ekipet e Ligës së Parë futbollistike, 6 futbollistë të skuadrave tetovarë kanë rezultuar pozitiv. Të hënë do të vazhdojnë testimet edhe në skuadrat tjera, thonë nga SFM-ja.

Pas testimit të skuadrave nga Tetova janë diagnostikuar 6 raste pozitive me CoVid-19, 4 nga Renova dhe 2 nga Shkëndija. Emrat e futbollistëve janë dërguar në klubet përkatëse, të cilat anuluan stërvitjet e së dielës, ndërsa të prekurit pritet të vihen në karantinë dhe të tjerët në vetë izolim – Sindikata e Futbollistëve të Maqedonisë.

Në mesin e të infektuarve sot ishte edhe nënkryetari i LSDM, Muhamed Zekiri. Ai njoftoi se rezultoi pozitiv së bashku me bashkëshorten dhe foshnjën tre muajsh. Nga Instituti i Shëndetit Publik thonë se kanë filluar menjëherë me identifikimin e personave të kontaktit direkt të pacientit Zekiri.

Edhe njëherë ju bëj thirrje të gjithëve të mos e neglizhoni mundësinë nga infektimi dhe të jeni të kujdesshëm. Nëse keni ndonjë shenjë edhe më të vogël dyshimi mos hezitoni të vizitoni mjekun amë dhe ti nënshtroheni testimit – tha Muhamed Zekiri.

ISHP njoftoi se sot u shëruan 17 pacientë. Bilanci i të prekurve në vend ka arritur 2226, të shkruarve 1552, të vdekurve 133 dhe si raste aktive evidentohen 541 pacientë. Deri më tani janë bërë mbi 29500 teste, ndërsa nga 221 testet e bëra dje të skriningut në Qendrat e Shëndetit Publik në Shkup, Tetovë, Manastir dhe Prilep nuk ka të infektuar.

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19, нови 62 позитивни случаи, двајца починати – расте бројот на заразени

Нови 62-ца заразени со коронавирус во Македонија. Изминатото деноноќие двајца пациенти на 60 од Струга и 64-годишна возраст од Гостивар починаа од компликации од Ковид-19. Најмногу 24 новозаболени има во Скопје. Меѓу нив се и потпретседателот на СДСМ Мухамед Зеќири, неговата сопруга и тримесечната ќерка. Тој ја објави информацијата на неговиот Фејсбук профил. Тврди дека строго ги почитувал мерките, но не обелодени како дошол во контакт со вирусот.

– За среќа јас немам никаков симптом но резултирав позитивен. Затоа уште еднаш апелирам до сите да не го потценувате вирусот и можноста за зараза и да бидете максимално внимателни. Доколку кај вас или ваши блиски забележите и најмал симптом консултирајте ги матичните лекари и не одбивајте да се тестирате.

Изразувам жалење и се извинувам доколку несвесно последниве денови сум довел некого во незавидна позиција, пишува во неговата објава.

Според информации на Сител за конкретниот случај во тек е епидемиолошката анкета по што ќе се знае колку лица ќе бидат тестирани или ставени во изолација поради непосреден контакт со партискиот функционер.

Инаку последните податоци од скопскиот центар за јавно здравје покажуваат дека во главниот град најмногу случаи 11 има во Чаир ( 8 се од две семејтства), Бутел 6, Карпош, Аеродром, Сарај по 2 и Гази Баба новозаразен. Епидемиолошките анализи укажувале дека 90 проценти се од семејства каде веќе имало болен.

-Се работи за исти семејства и полесно се контролираат контактите. Се работи за непочитување на мерките, собирање на повеќе луѓе на исто место во затворени простории без заштита. Имаме цели семејства кои што се позитивни на тестовите, изјави д-р Арбен Зибери, директор на Центар за јавно здравје Скопје.

Откако во петокот екипи здравствените власти се пожалија дека граѓани одбивале да соработуваат или давале лажни податоци, екипи од скопскиот Центар за јавно здравје во текот на денот успеале да направат епидемиолошка анкета и да земат брисеви од 15 лица кои не знаејќи присуствувале на погребот на починатиот кај кого посмртно беше потврден Ковид-19. Зибери смета дека неопходна е помошта од граѓаните.

-Оваа битка можеме да ја добиеме само ако ни помагаат граѓаните. Нема друга можност да излеземе што побргу од оваа пандемија и од оваа ситуација, зошто соработката и давањето точни информации е многу битно ние многу побргу да ги најдеме контактитеи да ги тестираме луѓето да не дозволиме да се шири заразата и да се инфицираат други луѓе зошто има многу асимптоматски случаи кои се многу опасни и токму тие се причина што последната недела ни се зголемува бројката во градот Скопје, изјави д-р Зибери.

Во моментот најмногу 267 активни случаи со Ковид-19 има во главниот град. Поголемиот број од заразените се од 4 општини. За кои здравствените власти посочија дека не е исклучена можноста за локални карантини, но од Центарот за јавно здравје сметаат дека оваа мерка е многу тешко да се спроведе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img