Ballina Bota Franca lehtëson masat anti-Covid/ Macron: Të shmangim një bllokim të tretë

Franca lehtëson masat anti-Covid/ Macron: Të shmangim një bllokim të tretë

Franca do të fillojë të lehtësohet këtë fundjavë nga masat anti-Covid. duke hequr më 15 dhjetor bllokimin mbarëkombëtar.

Presidenti Emmanuel Macron tha këtë të martë se ky vendim është marrë në mënyrë që deri në Krishtlindje, dyqanet, teatrot dhe kinematë të hapen sërish dhe njerëzit të jenë në gjendje të kalojnë pushimet me pjesën tjetër të familjes së tyre.

Mirëpo, restorantet, kafenetë dhe baret do të duhet të qëndrojnë të mbyllura deri në janar.

Nëse situata Covid-19 do të përmirësohet, baret, kafenetë dhe restorantet do të lejohen të rihapen nga 20 janari.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka për të shmangur një valë të tretë dhe një bllokim të tretë”, tha presidenti francez.