Ballina Bota Avionë dhe fregata, Greqia i “falet” Francës dhe miliardave për të rivalizuar...

Avionë dhe fregata, Greqia i “falet” Francës dhe miliardave për të rivalizuar Turqinë në Egje

Në sfondin e nënshkrimit të kontratës me vlerë 2.32 miliardë euro për furnizimin e 18 avionëve luftarakë të tipit “Rafal”, si dhe propozimit të ri për blerjen e katër fregatave të tipit Belh @ rra, Ministrja Franceze e Mbrojtjes, Florence Parley, do të vizitojë Athinën sot.

Marrëveshja do të nënshkruhet në Ministrinë e Mbrojtjes në 13:45, ndërsa në 16:30 Parley do të takohet me Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

Sapo marrëveshja të hyjë në fuqi, 6 fregatat e para luftarakë pritet të zbarkojnë në Tanagra brenda korrikut të ardhshëm.

“Rafal” nuk do të jetë tema e vetme që do të diskutohet të hënën. Parley pritet t’i paraqesë homologut grek propozimin e rinovuar të Francës për fregatat. Sipas informacionit më të fundit, pala franceze synon të zhvillojë një version të fregatave Belh @ rra dhe të gjejë zgjidhje të ndërmjetme që plotësojnë nevojat afatshkurtra të Lafayette( lloje fregatash).

Rikthimi i Francës në marrëveshjen e fregatave shënon gjithashtu ndryshimin në kuadrin e diskutimeve midis Athinës dhe Uashingtonit në lidhje më këtë çështje.

Për më tepër, Parley dhe Panagiotopulos do të diskutojnë për pjesëmarrjen e Forcave Speciale në operacionin e udhëhequr nga francezët “Takumba” në Mali.

Marrëveshja është arritur, oficerët grekë pritet të shkojnë majin e ardhshëm, për një mision në lidhje me trajnimin e forcave lokale. Vizita e Parley nuk do të jetë vizita e vetme franceze në ditët në vijim. Në datat 2-4 shkurt, katër “Rafal” të forcës ajrore franceze do të zbarkojnë në bazën ajrore Tanagra.

Avionët luftarakë “Rafal” do të kryejë stërvitje me avionët Mirage-2000-5 dhe F-16 të Forcave Ajrore (PA).

Fillimisht, u diskutua mundësia e nënshkrimit të kontratës në ditët kur avionët luftarakë francezë do të jenë në Tanagra, megjithatë kjo gjë nuk do të ndodhë, pasi një gjë e tillë mund të kërkojë fillimisht që të dërgohen gjashtë avionët e parë në gusht ose shtator.