Ballina Bota Britania shënon suksesin historik, gjysma e popullsisë e vaksinuar

Britania shënon suksesin historik, gjysma e popullsisë e vaksinuar

Britania e Madhe njoftoi këtë të shtunë se gjysma e popullsisë së saj tashmë e ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, duke u bërë shteti i parë në botë që regjistron një sukses të tillë, në luftën kundër pandemisë.

Ministri i Shëndetësisë Matt hancock tha se sot u vaksinuan plot 660 mijë qytetarë. Pas Britanisë, sukses në fushatën e vaksinimit kanë shënuar Emiratet e bashkuara Arabe dhe Kili.

Një ditë më parë, kryeministri britanik Boris Johnson ka marrë live, dozën e parë të vaksinës së AstraZeneca, duke i kërkuar qytetarëve që të mos hezitojnë por të bëjnë të njëjtën gjë.

56 vjecari e bëri vaksinën në të njëjtin spital ku ishte i shtruar thuajse një vit më parë, kur u infektua me Covid-19.

“Ja rekomandoj cdokujt këtë vaksinë. Kjo do të jetë gjëja e duhur që do të bëni për ju, për familjen tuaj dhe për këdo tjetër” tha Johnson në dalje nga spitali “Saint Thomas” në Londër.

Artikulli paraprakEgjipti përgatitet për kalimin drejt një kryeqyteti të ri
Artikulli tjetërBergamo, mallkimi “Covid” në një vit