E martë, 19 Tetor, 2021

Turistët britanikë dynden drejt plazheve me diell të Turqisë

Must Read

Rreth 10 aeroplanë që mbanin gati 1.500 turistë britanikë kanë mbërritur në provincën Mugla në jugperëndim të Turqisë që kur Mbretëria e Bashkuar e hoqi Turqinë nga lista e saj e kuqe e udhëtimit COVID-19, tha një zyrtar në 24 shtator.

Duke filluar nga e mërkura, britanikët po udhëtojnë drejt Turqisë pa karantinë të detyrueshme hoteliere pas kthimit, një veprim që lehtëson udhëtimin dhe turizmin midis dy vendeve.

Muğla është një nga qendrat më të preferuara të pushimeve për turistët britanikë. Më shumë se një milion qytetarë britanikë kalojnë pushimet në vendpushimet turistike të preferuara në Muğla Bodrum, Marmaris, Fethiye dhe zonat përreth çdo vit.
Duke folur për Anadolu Agency, zyrtari i Aeroportit Dalaman Hamdi Güvenç tha se Muğla pret shumicën e turistëve nga Britania e Madhe, Rusia dhe Ukraina.

“Kur shikojmë periudhën para pandemisë, një mesatare prej 90,000 turistësh nga Britania e Madhe vizituan Turqinë në tetor. Kjo shifër është gati 60,000 tani për tani, por rezervat ende vazhdojnë. Ne besojmë se mund të arrijmë përsëri në numrat para-pandemisë,” Tha Güvenç.

Deri në 1.000 njerëz rezervuan për pushime në Muğla gjatë dy ditëve të fundit, shtoi ai.

“Ne kemi qenë atje disa herë më parë. Me rifillimin e fluturimeve, ne erdhëm për një pushim me fëmijën tonë. Ne e duam Turqinë dhe dëshironim Muğlën gjatë pandemisë, “tha për Anadolu Agency qytetari britanik Peters Steven, i cili po shoqëron gruan e tij.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img