Ballina Bota Shtetet e Bashkuara propozuan zhvillimin e minierave në thellësitë e deteve dhe...

Shtetet e Bashkuara propozuan zhvillimin e minierave në thellësitë e deteve dhe oqeaneve për të reduktuar varësinë nga Rusia dhe Kina

Shtetet e Bashkuara duhet të zbusin rreziqet që lidhen me varësinë nga burimet minerale që janë “nën kontrollin e shteteve të huaja” si Rusia dhe Kina. Kjo deklaratë është dhënë në një rishikim nga Zyra e Auditimit të SHBA-së për zhvillimin e minierave në det të thellë.

Sipas një raporti të Departamentit të Tregtisë për vitin 2019, SHBA-të duhet të zbusin rreziqet e mbështetjes së madhe në burime të rëndësishme minerale të kontrolluara nga jashtë. Aktualisht, këto përfshijnë Kinën, Rusinë dhe Republikën Demokratike të Kongos, “thanë analistët amerikanë.

Sipas përfaqësuesve të Zyrës së Auditimit të SHBA-së, minerale të tillë si kobalti, mangani, bakri, nikeli luajnë një rol të rëndësishëm në ekonominë amerikane. Në veçanti, këta elementë kontribuojnë në zhvillimin e industrisë së transportit të vendit, industrisë së mbrojtjes dhe hapësirës ajrore, elektronikës, energjisë, ndërtimit dhe kujdesit shëndetësor.

Disa nga këto minerale gjenden rrallë në tokë dhe minierat në det të thellë mund të jenë një burim i vlefshëm i tyre, theksojnë autorët e dokumentit. Në të njëjtën kohë, siç theksohet në departament, ende nuk dihen pasojat mjedisore afatgjata të këtij lloj aktiviteti.

“Sipas parashikimeve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, në 20 vitet e ardhshme, kërkesa për kobalt, bakër, nikel dhe minerale të rralla do të rritet të paktën dy herë (dhe ndoshta më shumë se tre herë)”, – shtohet në dokument.

Në nëntor, u raportua se kreu i Komisionit të Senatit Amerikan për Marrëdhëniet me Jashtë, Robert Menendez, paraqiti një propozim për sanksione kundër Rusisë në rast të një “pushtimi të Ukrainës”.

Amendamenti përkatës në buxhetin e mbrojtjes, ndër të tjera, parashikonte futjen e kufizimeve ndaj bankave ruse, agjencive qeveritare, sektorit të naftës dhe gazit dhe ndërmarrjeve që merren me nxjerrjen e mineraleve./RT Përshtati Tetova News

Artikulli paraprakArjan Çani paralajmëron lajme ‘bombë’: Do dalin gjëra të tmerrshme
Artikulli tjetërMaqedonia, vendi i tretë më i varfër në Evropë