Ballina Bota Anglia heq masat anti-Covid, nga 26 janari nuk do të jetë e...

Anglia heq masat anti-Covid, nga 26 janari nuk do të jetë e detyrueshme mbajtja e maskës dhe pasaporta e COVID-it

Masat anti-COVID në Angli do të përfundojnë nga 26 janari ku mbajtja e maskës nuk do të jetë më e detyrueshme dhe pasaporta COVID nuk do të kërkohet. Njoftimi u dha nga kryeministri britanik, Boris Johnson i cili tha po ashtu se qeveria nuk do t’i këshillojë më qytetarët që të punojnë nga shtëpia.

Sipas Johnson, shkencëtarët besonin se vala Omicron ka kaluar kulmin dhe se deri më tani, masat e marra ishin ndjekur me përpikëri nga qytetarët.

“Shumë kombe në të gjithë Europën kanë duruar bllokime të mëtejshme dimërore… por kjo qeveri mori një rrugë tjetër,” u tha Johnson ligjvënësve, duke thënë se qeveria kishte marrë vendimet më të vështira dhe se numrat që shkonin në kujdesin intensiv po bien.

“Shkencëtarët tanë besojnë se ka të ngjarë që vala Omicron tani të ketë arritur kulmin kombëtar… për shkak të fushatës së jashtëzakonshme përforcuese, së bashku me mënyrën se si publiku është përgjigjur ndaj masave të Planit B.”

Johnson tha se asnjë nga të ashtuquajturat masa të Planit B nuk do të mbetet në Angli kur të skadojnë më 26 janar, pasi maskat e fytyrës nuk do të zbatohen ligjërisht askund dhe certifikatat për COVID nuk do të jenë të detyrueshme.

Por shkencëtarët paralajmëruan se rastet mund të rriten përsëri nëse sjellja e njerëzve kthehet shpejt në normalitet.

“Nuk ka asnjë garanci që nivelet do të vazhdojnë të bien siç janë për momentin,” tha për Reuters virologu i Universitetit të Warwick, Lawrence Young, i cili tha se favorizonte një qasje më graduale duke pasur parasysh që rastet janë ende të larta.

“Unë thjesht nuk mendoj se kemi ndonjë vend për vetëkënaqësi për momentin, por e kuptoj imperativin ekonomik. Njerëzit duan të kthehen në normalitet.”

Në një konferencë për shtyp në Downing Street, Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid tha: “Ky është një moment për të cilin të gjithë mund të jemi krenarë. Është një kujtesë e asaj që ky vend mund të arrijë kur ne të gjithë punojmë së bashku.”

Por ai paralajmëroi se ky nuk është fundi i pandemisë, pasi virusi dhe variantet e ardhshme nuk mund të çrrënjosen “në vend të kësaj ne duhet të mësojmë të jetojmë me COVID në të njëjtën mënyrë si jetojmë me gripin”.

Ai u bëri thirrje njerëzve që të vazhdojnë të ndërmarrin hapa për të mbajtur veten, duke përfshirë larjen e duarve, ventilimin e dhomave dhe izolimin nëse janë pozitivë.

Burimi: ReutersPërshtati Gazeta Si

Artikulli paraprak“Çfarë ndodhi me aksesorët e arit?” Familjarët e viktimave në autobusin në “Struma” kërkojnë hetim paralel
Artikulli tjetërLAJM I TRISHTË NGA DIASPORA SHQIPTARE NË ÇIKAGO: Ndahet nga jeta veprimtari i mirënjohur nga Struga, Raman Pushkule