Ballina Bota Dronët misteriozë mbi termocentralet bërthamore suedeze, shërbimet speciale iu bashkuan hetimit

Dronët misteriozë mbi termocentralet bërthamore suedeze, shërbimet speciale iu bashkuan hetimit

Gjatë fundjavës, dronët u vunë re mbi termocentralet bërthamore Forsmark, Oskarshamn dhe Ringhals (foto)

Policia suedeze dhe roja bregdetare po kryejnë operacione kërkimi në ujë dhe në ishujt përreth Stokholmit, duke u përpjekur të kuptojnë se nga vijnë dronët që shihen vazhdimisht mbi termocentralet bërthamore.

Hera e fundit që një dron i panjohur u pa mbi termocentralin bërthamor Forsmark ishte mbrëmjen e së hënës. Raportohet gjithashtu se dronët janë parë mbi dy termocentrale të tjera bërthamore, pranë disa aeroporteve dhe mbi pallatin mbretëror në Stokholm.

Suedia dërgoi trupa në Gotland për shkak të tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës. Dronët u dalluan mbi termocentralet bërthamore suedeze

Marina Britanike do të marrë një anije të re për të mbrojtur kabllot e nëndetëseve

Autoritetet nuk kanë ende versione se nga kanë ardhur dronët. Megjithatë, të premten, në të njëjtën kohë me shfaqjen e parë të dronëve mbi termocentralet bërthamore Forsmark dhe Oskarshamn, Suedia njoftoi dërgimin e njësive ushtarake shtesë në ishullin Gotland në mes të rritjes së aktivitetit të anijeve luftarake ruse në Detin Baltik. Të martën, gjashtë anije zbarkuese ruse, afrimi i të cilave në Gotland u përmend si një nga shkaqet e këtij alarmi, kaluan nëpër ngushticat daneze dhe u larguan nga Balltiku, raportoi gazeta Dagens Nyheter, duke cituar departamentin ushtarak.

Qytetarëve u kërkohet të raportojnë në polici të gjitha informacionet që dinë për origjinën e dronëve.

Më vonë, shërbimi suedez i sigurisë Sapo tha se dronët mund të përdoren “për marrjen e paautorizuar të informacionit të klasifikuar”.

Sapo ka konfirmuar për BBC se është duke hetuar pamjet e dronit mbi termocentralet bërthamore. Dronët mbi objekte të tjera janë nën juridiksionin e policisë, shtoi shërbimi suedez i inteligjencës.

Dëshmitarët okularë thonë se dronët ishin të ngjashëm me ato ushtarakë dhe kishin krahë të mëdhenj. Sapo as e konfirmoi dhe as e mohoi këtë.

Një raport i televizionit suedez tha se një nga dronët u vëzhgua nga një helikopter policie. Droni fluturoi mbi të në një lartësi deri në 1000 metra.

Faqja suedeze Aftonbladet shkruan se gjatë fundjavës, dronët qarkulluan mbi parlamentin suedez, kompleksin e ndërtesave qeveritare dhe pallatin mbretëror në Stokholm dhe pranë aeroporteve të Kiruna dhe Luleå.

Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia, Suedia rriti shpenzimet ushtarake dhe filloi të forcojë mbrojtjen. Në vitin 2017, ajo ktheu shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe në janar 2018 ajo vendosi përsëri një garnizon të përhershëm në Gotland./BBC Përshtati në shqip Tetova News

Artikulli paraprakNë Rusi fillon ndërtimi i pallateve shumëkatëshe prej druri
Artikulli tjetërPendarovski: Kërkesa e Bullgarisë që në Kushtetutë të shkruhen edhe bullgarët, ndërhyrje në punët e brendshme