Ballina Bota Këshilltari i Zelensky-t: Ja kur do të bisedojmë sërish me palën ruse

Këshilltari i Zelensky-t: Ja kur do të bisedojmë sërish me palën ruse

Bisedime të mëtejshme midis Rusisë dhe Ukrainës mund të zhvillohen javën e ardhshme, sipas Mykhailo Podoliak, një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Sapo të përpunohen formatet e ndërsjella ligjore, do të planifikohet një takim – raundi i katërt i negociatave. Mund të jetë nesër, pasnesër,” i tha Podoliak Belta, agjencisë shtetërore të lajmeve Bjellorusi, të dielën.

“Ka propozime të ndryshme në tryezën e bisedimeve tani, ka shumë prej tyre, ka një duzinë propozime, duke përfshirë një zgjidhje politike dhe më e rëndësishmja, një zgjidhje ushtarake. E kam fjalën për një armëpushim, një formulë për një armëpushim dhe tërheqjen e trupave”, tha ai.

“Ndoshta nuk është e nevojshme të shkojmë më tej dhe thjesht të kemi bisedime. Ne diskutuam të gjitha çështjet, tani po përpiqemi t’i paketojmë këto çështje në disa formate ligjore,” tha Podoliak.

Të shtunën, Podoliak postoi një përditësim mbi bisedimet në Twitter.
“Negociatat me delegacionin e RF [Federatës Ruse] tani janë duke vazhduar në një format video të vazhdueshme. Janë krijuar nëngrupe të veçanta pune”, shkroi ai. “Pozicionet e Ukrainës përcaktohen nga direktivat e mëparshme.”

Artikulli paraprak“Rusët po përdorin armë të rrezikshme me fosfor në Ukrainë”
Artikulli tjetërPesë gjërat që duhet të bëjë NATO për të frenuar një Rusi të rrezikshme