Ballina Bota Një gazetar ukrainas është zhdukur sonte në Kakhovka të rajonit Kherson

Një gazetar ukrainas është zhdukur sonte në Kakhovka të rajonit Kherson

Oleg Baturin, një gazetar dhe punonjës i Novy Den, u zhduk sot në Kakhovka, Kherson Oblast. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti për Media(IMI) dhe korrespondent i pavarur për BBC News Ukraine në rajonin Kherson.

Në një koment për IMI, gruaja e Baturin tha se rreth orës 16:00 një i njohur telefonoi Oleg dhe i ofroi të takohej në stacionin e autobusit, i cili ndodhet pranë shtëpisë së gazetarit.

“Rreth orës 16:30, Oleg shkoi në takim, duke lënë telefonin dhe dokumentet e tij në shtëpi. Premtoi se do të kthehej pas 20 minutash. Por ai nuk u kthye”, tha ajo.

Rreth orës 16:50, pranë stacionit të autobusit ku Baturin do të takohej me një të njohur, vendasit panë ushtrinë ruse.

Në Kakhovka nuk ka trupa ruse në mënyrë konstante, por ato janë të vendosur në Nova Kakhovka-n fqinje, e cila është i pushtuar

Ka një përpjekje për të krijuar një administratë ushtarako-civile të kontrolluar nga rusët./TetovaNews

Profili në fb i gazetarit:

@tn.lajmelokale
@tetovanews