Ballina Bota Presidentja e Sllovakisë pret ministrin e Jashtëm të Izraelit: Ne të dy...

Presidentja e Sllovakisë pret ministrin e Jashtëm të Izraelit: Ne të dy dënojmë pushtimin rus, për të cilin nuk ka asnjë justifikim

Sllovakia dhe Izraeli kanë marrëdhënie të shkëlqyera që duam t’i thellojmë edhe më shumë. Ne ramë dakord sot me ministrin e jashtëm izraelit Yair Lapid. Folëm edhe për konfliktin që po ndodh në Ukrainë. Ne të dy dënojmë pushtimin rus, për të cilin nuk ka asnjë justifikim, shkruan presidentja e Sllovakisë, Zuzana Čaputová.

Lufta ka gjithmonë ndikim të drejtpërdrejtë në jetën e miliona njerëzve, pikërisht në Ukrainë, por edhe këtu në vendin tonë. Izraeli, pra, vlerëson mbështetjen që Sllovakia tregon ndaj atyre që ikin nga lufta e Ukrainës. Së bashku, ne gjithashtu mbështesim të gjitha përpjekjet drejt zgjidhjes diplomatike të konfliktit, i cili do të sjellë paqe në Ukrainën sovrane.

Artikulli paraprakSHBA e sheh Putinin si të zemëruar, të irrituar dhe të prirur për të përshkallëzuar luftën
Artikulli tjetërSekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Ukraina po shkatërrohet para gjithë botës