Ballina Bota “Të nxjerrim jashtë loje furnizimet e Iranit,” NATO furnizon Ukrainën me pajisje...

“Të nxjerrim jashtë loje furnizimet e Iranit,” NATO furnizon Ukrainën me pajisje anti-dron

NATO do të dërgojë pajisje anti-dronë në Ukrainë. Lajmin e bëri të ditur të enjten Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, pas takimeve të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

Lëvizja vjen në një kohë kur Ukraina u ka kërkuar aleatëve të saj që t’i furnizojnë me më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe municione pasi Rusia rriti përdorimin e “dronëve kamikaze” në luftë.

Aleatët e NATO-s “po furnizojnë sisteme të avancuara, duke përfshirë artilerinë, mbrojtjen ajrore dhe automjetet e blinduara”, tha Stoltenberg.

“I falënderoj të gjithë aleatët për kontributet e tyre të rëndësishme dhe i nxis ata të vazhdojnë të rriten. Ne po ofrojmë gjithashtu karburant, veshje dimërore dhe furnizime mjekësore si pjesë e Paketës Gjithëpërfshirëse të Ndihmës së NATO-s,” shtoi ai.

“Sipas kësaj pakete, NATO do të dërgojë së shpejti pajisje kundër dronëve në Ukrainë. Me qindra bllokues dronësh, të cilët mund të ndihmojnë në bërjen e paefektshëm të dronëve të prodhuar nga Rusia dhe Irani. Dhe për të mbrojtur popullin ukrainas dhe infrastrukturën kritike,” vazhdoi ai.

Stoltenberg tha gjithashtu se në një afat më të gjatë, NATO do të ndihmojë gjithashtu Ukrainën që të kalojë nga pajisje të epokës sovjetike në pajisjet moderne të NATO-s. /abcnews.al/

@tetovanews