Ballina Bota Paralajmërimi i zyrtarit amerikan: Nëse dështojmë të ndihmojmë Ukrainën, bota do të...

Paralajmërimi i zyrtarit amerikan: Nëse dështojmë të ndihmojmë Ukrainën, bota do të shkojë në tirani

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ka thënë se dështimi për të ndihmuar Ukrainën të sigurojë të ardhmen e saj mund të çojë në një botë tiranie dhe trazirash, në një fjalim të shtunën që kërkonte të parashtronte aksionet në luftë për komunitetin ndërkombëtar.

Vërejtjet e Austin, të mbajtura në një forum sigurie në Kanada, ishin disa nga më të fuqishmet e tij deri më tani në pushtimin gati nëntëmujor të Rusisë. Ai paralajmëroi për rreziqet e përhapjes globale bërthamore.

“Kolegët autokratë të Putinit po shikojnë. Dhe ata mund të arrinin në përfundimin se marrja e armëve bërthamore do t’u jepte atyre një licencë gjuetie të tyren. Dhe kjo mund të nxisë një spirale të rrezikshme të përhapjes bërthamore”, tha Austin. /abcnews.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews