Ballina Bota Dhjetëra bombardues rusë në gatishmëri, frikë për sulme në shkallë të gjerë...

Dhjetëra bombardues rusë në gatishmëri, frikë për sulme në shkallë të gjerë në Ukrainë

Indikacionet se Rusia po përgatit një sulm ajror në shkallë të gjerë ndaj Ukrainës janë shtuar ditët e fundit nga përqendrimi i madh i bombarduesve në një bazë ajrore pranë qytetit të Saratov.

Sipas edicionit online të gazetës britanike Daily Mail, rreth 24 bombardues me rreze të gjatë Tu-95 dhe Tu-160 janë përqëndruar në bazën ajrore së bashku me personelin e nevojshëm mbështetës.

Duhet theksuar se dje ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu u kërkoi zyrtarëve rusë vendosjen e armëve moderne në Ukrainë, ndërsa ukrainasit besojnë se sulmet ndaj infrastrukturës energjetike të vendit do të intensifikohen në orët në vijim.

Pamjet nga fusha ajrore ku u montuan bombarduesit rusë u kapën më 28 nëntor dhe u publikuan fillimisht nga Der Spiegel e Gjermanisë .

“Numri jashtëzakonisht i madh i bombarduesve në terren është një tregues i një rritje të operacioneve, nëse jo një sulm i afërt në shkallë të gjerë ,” i tha revistës analisti ushtarak Arda Mevlutoğlu.

Kryebashkiaku i Kievit u bëri thirrje sot banorëve të kryeqytetit ukrainas që të rezervojnë ujë, ushqim dhe rroba të ngrohta, në rast të një ndërprerjeje totale për shkak të bombardimeve ajrore ruse.
Nëse munden, banorët duhet të mendojnë të qëndrojnë me miqtë në periferi të qytetit, tha ai.

Vitali Klitschko paralajmëroi se temperatura brenda shtëpive mund të shkojnë nën zero nëse ka ndërprerje dhe infrastruktura shkatërrohet nëse nuk ka energji elektrike, ujë, ujëra të zeza dhe ngrohje./abcnews.al/

@tn.lajmelokale
@tetovanews