Ballina Bota Kina mbron qëndrimin ndaj luftës në Ukrainë, synon të thellojë lidhjet me...

Kina mbron qëndrimin ndaj luftës në Ukrainë, synon të thellojë lidhjet me Rusinë

Ministri i Jashtëm Wang Yi ka mbrojtur qëndrimin e Kinës ndaj luftës në Ukrainë dhe ka sugjeruar se ajo do të thellojë lidhjet me Rusinë në vitin e ardhshëm.

Duke folur me video në një konferencë në kryeqytetin kinez, Wang të dielën fajësoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara për përkeqësimin e marrëdhënieve midis dy ekonomive më të mëdha në botë, duke thënë se Pekini ka “refuzuar me vendosmëri” “politikën e gabuar të Uashingtonit.”

Refuzimi i saj për të dënuar pushtimin e Ukrainës dhe për t’u bashkuar me të tjerët në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë ka prishur më tej lidhjet dhe ka nxitur një ndarje me pjesën më të madhe të Evropës.

“Për sa i përket krizës në Ukrainë, ne kemi mbështetur vazhdimisht parimet themelore të objektivitetit dhe paanshmërisë, pa favorizuar njërën apo tjetrën palë, apo duke i hedhur benzinë ​​zjarrit, akoma më pak duke kërkuar përfitime egoiste nga situata”, tha Wang.

Ai shtoi se Kina do të “thellojë besimin e ndërsjellë strategjik dhe bashkëpunimin reciprokisht të dobishëm” me Rusinë.

Luftanijet nga të dy vendet zhvilluan stërvitje të përbashkëta detare në Detin e Kinës Lindore javën e kaluar.

Wang tha se tregtia dypalëshe midis dy vendeve po i afrohet objektivit prej 200 miliardë dollarësh “me një ritëm më të shpejtë”, duke shtuar se projektet e mëdha të investimeve janë në zhvillim e sipër./Abcnews.al.

Artikulli paraprakDiplomati gjerman i përgjigjet deklaratave të kryeministres serbe: Jam i shqetësuar për situatën në veri, BE të marrë rol vendimtar
Artikulli tjetërRobert Lewandowski: Ne duam të fitojmë në Europa League, duhet të mendojmë vetëm nga loja në lojë